Neschválili totiž takzvané investiční záměry pro úpravu prvních dvou úseků koryta legendární brněnské říčky.
V nemilosti radních se projekt úprav řeky u ulice Špitálka a pod sídlištěm Komárov ocitl kvůli penězům. Každý z úseků má stát deset milionů korun a ty město marně hledá ve svém rozpočtu. „Za stávající situace nemůžeme očekávat uskutečnění projektu příští rok. A investiční záměr můžeme začít zpracovávat až ve chvíli, kdy budeme mít šanci na získání peněz,“ přiznal náměstek brněnského primátora Ladislav Macek.
Krok radních kritizuje bývalý politický garant projektu a opoziční zastupitel za zelené Martin Ander. „Je to obrovská škoda. Projekt ukázal, že zkrášlení břehů Ponávky je možné. Pokud radním připadala revitalizace moc drahá, měli příslušné body stáhnout a nechat přepracovat třeba s jasně daným cenovým stropem. Ale ne je zamítnout,“ prohlásil Ander.
Mít vůli
Revitalizace Ponávky je zařazená do evropského projektu Reuris. Město z něj zatím dostalo dotaci přes pět a půl milionu. Studie celého toku stála přes milion a dokumentace pro územní rozhodnutí pro první úseky dvě stě tisíc. Podle Andera mohlo město o evropské peníze žádat i na uskutečnění projektu. „Stačilo jen mít vůli,“ zdůraznil.
Náměstek Macek o vhodném dotačním titulu neví. „Pokud můj předchůdce Ander ano, může mi je navrhnout,“ vzkázal Macek.
Každopádně se na stůl radních návrhy na schválení investičního záměru vrátí příští nebo přespříští týden. Uvedla to regionální manažerka projektu Reuris Hana Bernardová. „Opět je předložíme. Bez investičního záměru nemůžeme žádat o územní rozhodnutí ani o dotace. V návrhu to zdůrazníme,“ sdělila Bernardová.
Podle náměstka Macka se ale ve fázi studie bez zpracovaného investičního záměru zastavují v Brně stovky projektů. „Magistrát jich má desítky stejně jako každá z brněnských městských částí,“ upozornil Macek.
V šuplíku
Pozastavený je například ambiciózní plán revitalizace vnitrobloků. V něm se měla třicítka vybraných dvorů proměnit v malebné parčíky. Pilotní projekt vnitrobloků v Kounicově ulici v Poříčí má od konce prázdnin zpracované studie za čtvrt milionu. „Studie zůstanou takříkajíc v šuplíku. Vytáhneme je, až najdeme potřebné miliony. Pro ostatní dvory je dělat ani nebudeme. Nemá cenu ten šuplík přeplňovat,“ řekl Macek. Z aktuálních projektů podle něj podobný osud hrozí i rekonstrukci radnice v Tuřanech za deset milionů korun.
Přesto má podle Macka cenu utrácet peníze za projekty, na které město nemá peníze. „Když se objeví vhodná dotační výzva, poslouží předchozí studie jako dobrý základ pro žádost. V opačném případě se může stát, že ji nestihneme podat,“ zdůraznil náměstek.