Sporty, které první dotační kategorii rozšíří, mají šanci získat až dvojnásobnou sumu oproti minulým letům. „Shodli jsme se, že tato sportovní odvětví jsou natolik výkonná, že je chceme držet v nejvyšších kategoriích,“ uvedl brněnský primátor Petr Vokřál.

Sportovní kluby se díky vyšším penězům z města mohou dál rozvíjet. Hlavně při práci s mládeží. „Ulevili bychom rodičům v nákladech na soustředění a na sportovní vybavení jako jsou boty a oblečení,“ řekl předseda Klubu orientačních sportů Tesla Brno Zbyněk Pospíšek.

Současná situace například v krasojezdeckém oddílu TJ Favorit Brno navíc neumožňuje pořádně trénovat. „Nyní trénuji sedm dětí. Mohlo by jich být víc, ale nemám pro ně dost vybavení. Potřebujeme alespoň další tři kola,“ posteskl si trenér krasojezdeckého klubu TJ Favorit Brno a bývalý krasojezdec Arnošt Pokorný.

Často jsou vybrané sporty i drahé. Kvůli tomu si je nemůže dovolit každý. „Díky vyšším dotacím bychom mohli mít i lepší zastoupení na závodech,“ poznamenal předseda Jachetního oddílu Lodních sportů Brno Jan Krejčiřík.

Na snímku brněnského fotografa Jefa Kratochvila z 26.8.1992 jedná Václav Klaus a Vladimír Mečiar ve vile Tugendhat o rozdělení Československa.
Symbol rozpadu Československa? Fotografie vznikla náhodou

Více peněz si jachting podle mluvčí oddílu Kateřiny Fantové zaslouží. „Chtěli jsme přeřazení kvůli dlouhodobým úspěchům našich sportovců v mezinárodních soutěžích,“ doplnila.

Radní chtějí o nové sporty rozšířit i druhou dotační skupinu. Přibudou v ní rychlobruslení, vzpírání, horolezectví, biatlon, curling a vodní pólo.

Disciplíny chce město podporovat i jinak než penězi. V plánu mají výstavbu několika nových sportovišť. „Chceme postavit nový velodrom, pro oblast vodních sportů vodácký kanál v Pisárkách, pro curling hřiště v rámci nového sportoviště v pavilonu Z na výstavišti, atletický stadion a několik hřišť pro malou kopanou,“ vyjmenoval náměstek primátora Petr Hladík. Jako první se má začít stavět hřiště pro malou kopanou za Lužánkami. Letos v zimě začne město s výstavbou víceúčelového sportoviště na výstavišti.

I přes to, že chtějí radní podporovat nová sportovní odvětví, počítají i s výstavbou hřišť pro dlouhodobě nejoblíbenější sporty. „Kdyby se postavil nový zimní stadion, zůstala by současná hala Rondo míčovým sportům jako jsou volejbal, florbal a házená,“ dodal Hladík. Současný stav výstavby nového hokejového stadionu ale nechtěl Hladík komentovat. „Čekáme na vyjádření pana Zábranského,“ uvedl.

Ilustrační foto.
Děti míří do lavic. Polovina trpí vadou řeči. Další mají problémy s psaním