Zástupci města ředitelce funkční období po uplynutí šesti let neprodloužili i přes to, že byla v konkurzním řízení jediným kandidátem. „Všechny nás to překvapilo, protože z konkurzu jsem vyšla jako vhodný kandidát. Problémy jsem vždy řešila se zřizovatelem a nikdy jsem nedostala písemně žádnou výhradu,“ popsala Žůrková. Stížnost od rodičů obdržela podle svých slov jednou a ta se týkala agresivního chování jednoho z žáků.

Tvůrci petice, kteří se proti rozhodnutí radních ohradili, uvedli například, že Žůrková podle jejich názoru vede školku nejlepším možným způsobem, a to jak po odborné, tak i ekonomické a lidské stránce. „Její působení přispělo k výraznému rozvoji školky, vytvořila společně s celým týmem pracovníků školky prostředí, do kterého děti rády docházely, byla otevřená komunikaci a spolupráci s rodiči a zasadila se o skvělou přípravu dětí na školní docházku,“ stojí v pondělí publikované petici.

Zakladatel petice Tomáš Otruba odmítl situaci dále komentovat. „Zatím se k tomu nechci víc vyjadřovat,“ sdělil místní.

Ředitelka podotkla, že jí radní až do úterý nesdělili konkrétní důvod, proč nemá v pozici pokračovat, na což upozorňují i autoři petice. „Od radních jsem nikdy neobdržela zápis z jednání, starostka mi akorát na můj dotaz zopakovala, že by si představovali jiný způsob vedení,“ oznámila Žůrková.

Výhrady specifikovali zástupci města v úterý, když na stránkách města publikovali oznámení o vyhodnocení konkurzního řízení. Jako výtky uvedli například podpis smlouvy o stravě, kvůli které výdaje stouply o čtyřiatřicet tisíc korun měsíčně nebo neodůvodněné využití asistenta pedagoga pro znevýhodněné děti.

V rozporu s ředitelčiným tvrzením vedoucí města v oznámení uvádí, že Žůrkové výhrady sdělovali písemně i ústně během pohovorů se starostkou. Školský zákon podle nich umožňuje zřizovateli vypsat po konci šestiletého období nový konkurz, jehož výsledek má pro zřizovatele pouze doporučující charakter.

Podle šlapanické starostky Michaely Trněné se ředitelce nedařilo být zřizovateli partnerem. „Na stránkách jsme uvedli důvody, které jsou za nás publikovatelné, protože si nemůžeme dovolit zveřejnit všechno. Jsem zklamaná z toho, jak ředitelka využívá prostředí mateřské školy k vyřizování svého osobního sporu,“ podotkla starostka.

Reagovala tak na oznámení, které pracovníci školky publikovali na oficiálním webu. „Sama jsem na stránky přidávala pouze rozloučení s rodiči, zaměstnanci tam potom ze své iniciativy publikovali mail, který poslali starostce na moji podporu,“ vysvětlila Žůrková.

Radní odvolali i ředitelku druhé šlapanické mateřské školy Ilonu Langerovou, které ale na rozdíl od Žůrkové pozici obnovili. „Z řízení jsem vyšla jako vhodný kandidát, zástupci města mě tedy do funkce znovu jmenovali,“ popsala ředitelka Mateřské školy Zahrádka.

Zástupci Šlapanic v blízké době vypíší na pozici ředitele Mateřské školy Hvězdička nové konkurzní řízení. „Rozhodně to není tak, že bychom plánovali na místa ředitelů dosadit svoje známé, jak se někteří lidé domnívají, to se u nás neděje. Budeme teď doufat, že se nám někdo schopný přihlásí,“ míní starostka.

Žůrková připomněla, že v podobné situaci se zhruba před rokem ocitl tehdejší ředitel šlapanické základní školy Pavel Vyhňák, který po svém odvolání podal podle serveru iDNES proti městu i škole žalobu.

PSALI JSME: V aleji svatebčanů v Brně vztyčili stožáry. Šeď nahradil streetart, podívejte

V aleji sakur stojící nevzhledné stožáry lamp pomalovali streeartoví umělci. | Video: Deník/Michal Hrabal