Lídr kandidátky ČSSD a současný starosta Josef Haluza nechtěl říct, kvůli čemu k neshodě mezi zvolenými zastupiteli došlo, ani s kým měla jeho strana jakožto vítěz voleb domluvenou koalici. „Máme teď tři měsíce, kdy se budeme snažit uzavřít novou koalici. Co se týká svolávání zastupitelstva, budeme se řídit zákonem o obcích," prozradil pouze.

Podle lídra České pirátské strany Antonína Trčálka se po volbách tvořila v Brně-jihu široká koalice. „V radě je pět členů a v koalici moc stran, takže bylo těžké se dohodnout na pozicích a na uvolněných funkcích," nastínil Trčálek. Od úterý jednají podle jeho slov Piráti s čistým stolem a ve vyjednáváních se chtějí držet spíše vládního půdorysu.

Ilustrační foto.
Dražší pivo v brněnských hospodách: vyhlášené plzeňské stojí přes šedesát korun

Do koalice by tak mohli v Brně-jihu vstoupit Lidovci a Starostové, Piráti, ODS a Občané Brno Jih. Se současným starostou některé strany jednat už nechtějí. „Mezi našimi voliči je velká poptávka po novém starostovi. Proto pro nás není přijatelné s ním jít," vysvětlil Trčálek.

Na dohodnutí koalice teď mají zvolené strany dva týdny. Pokud do té doby neodhlasují nové vedení městské části, lhůta na vyjednávání se jim prodlouží o tři měsíce.