Vylepšení mateřských a základních škol, nová dětská hřiště, chodníky či upravená místa pro kontejnery. Tak vypadá zlomek plánů, do nichž se příští rok chtějí pustit samosprávy městských částí v Brně. Dostanou k tomu o 162 milionu korun více než letos. Celkem jim Brno přerozdělí téměř dvě miliardy.

Příjmy se tak městským částem zvýší o více než devět procent. „Nejvíce si polepší u neúčelové dotace, která meziročně vzroste téměř o sto padesát milionů korun. O způsobu využití těchto peněz rozhodují výhradně zastupitelstva městských částí,“ informovala brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Radost, že nebude muset příští rok škrtat v rozpočtu, má starosta Kohoutovic Jakub Hruška. I díky tomu začne úprava Základní školy v Pavlovské ulici, dostat má zelenou střechu a případně i biosolární elektrárnu. „Také chceme vybudovat chodník vedoucí z kohoutovické hájenky do obory Holedná a k jedné zastávce městské hromadné dopravy ve starých Kohoutovicích,“ řekl starosta.

Dvě kluziště se v Brně otevřela o víkendu a další je připravené na pondělí.
Advent na ledě: v Brně už se bruslí, podívejte se

Nápad přivítala třeba Michaela Hrubá, která bydlí na tamním sídlišti. „Zeleně ve městě není nikdy dost. Každá další taková plocha je plusem. Chytá například prach, čímž zlepšuje ovzduší. Navíc vegetace na střeše při srážkách zadržuje vodu, kterou postupně uvolňuje, čímž zvlhčuje a ochlazuje okolí,“ pochvalovala si mladá žena.

O devět milionů bohatší rozpočet získají zástupci Bystrce. „Peníze použijeme na úpravu kontejnerových stání, školnického bytu na Základní škole ve Vejrostově ulici a kuchyně v Mateřské škole v Kachlíkově ulici,“ sdělil tamní starosta Tomáš Kratochvíl.

O kolik si městské části polepší?

Brno přerozdělí svým městským částem pro příští rok skoro dvě miliardy korun.

Radnice mají mít o devět procent vyšší rozpočet, než s jakým hospodaří letos.

Miliony korun chtějí využít k opravě majetku, o který se starají: školy, cesty…

Peníze do rozpočtů tvoří částky poskytnuté státem a městem Brno.

Jasno mají také v Tuřanech. V ulici U Potoka hodlají vybudovat nové dětské hřiště, opravy se dočká kaplička v Brněnských Ivanovicích. „Provedeme revitalizaci takzvaného Lesíčka nebo opravíme účelové cesty ve Východní ulici,“ uvedl tuřanský místostarosta Miroslav Dorazil.

Spoustu plánů už má i královopolská starostka Karin Karasová. Sumu chce použít na generální opravu bazénu na Základní škole Herčíkova. „A také na úpravu prostoru u hřbitova, na opravy cest a rozšíření počtu parkovacích míst v Králově Poli a část na rekonstrukci Božetěchova sadu,“ vyjmenovala Karasová.

Radní Brna se na navýšení shodli, definitivní zelenou tomu dají ještě zastupitelé.

Příjmy do rozpočtů městských částí tvoří peníze přidělené státem a městem. Příští rok dosáhnou téměř dvou miliard korun. Neúčelové dotace z rozpočtu města jsou rozdělené podle několika kritérií. Patří mezi ně počet obyvatel, žáků v mateřských a základních školách či délka udržovaných silnic a chodníků.

Účelové jsou na správu a údržbu účelových cest, vnitrobloků, kontejnerových stání či výdaje na požární ochranu. Na výkon státní správy jako je matrika či stavební úřady slouží účelové dotace ze státního rozpočtu. Nejvíce peněz ze specifických dotací z rozpočtu města dostanou zastupitelé Brna-středu. Pětačtyřicet milionů korun získají na údržbu, úklid a čištění silnic a přes deset milionů korun na údržbu silniční zeleně podél místních cest.