Sto milionů korun rozdělil loni brněnský magistrát radnicím jednotlivých městských částí. Letos už však s touto podporou počítat nemohou. Chtějí proto více peněz z vybraného nájemného v obecních bytech.
Magistrát peníze rozděloval podle počtu heren na území městských částí. Nejvíce získala radnice Brna-středu. „Loni to dělalo zhruba čtyřicet milionů korun, se kterými letos v rozpočtu nemůžeme počítat. Proto je potřeba hledat na investice jinde," sdělil Brněnskému deníku Rovnost starosta městské části Libor Šťástka.
Radnice potřebují peníze nejčastěji na opravy chodníků, nová parkovací místa nebo dětská hřiště.
Podle brněnského primátora Romana Onderky radnice dopředu věděly, že o peníze přijdou. „Při loňském přerozdělování odvodů od provozovatelů automatů jsme je upozorňovali, že se jedná o mimořádný příjem, který se v roce 2013 nebude opakovat. Letos s těmito penězi počítáme jen v rozpočtu města. Potřebujeme nahradit výpadek, který přinesl nový způsob rozpočtového určení daní," sdělil primátor. Město kvůli novince přišlo o miliardu korun.
Některé radnice chtějí peníze získat z bytového fondu. „Pokusíme se přesvědčit magistrát, abychom na investice dostali z fondu více. Zatím na ně můžeme využít desetinu z vybraného nájemného. Zbytek putuje na opravy domů. Mnohé městské části už mají ale domy v dobrém stavu, takže tolik peněz nepotřebují. Změnu ovšem musí odsouhlasit brněnští zastupitelé," podotkl Šťástka.
Podobné řešení se líbí královopolskému starostovi Romanu Vykoukalovi. „Loni jsme z automatů získali asi patnáct milionů korun. Kdyby se částka, kterou můžeme z nájemného využít, zvýšila na dvacet nebo třicet procent, pomohlo by nám to výpadek v rozpočtu nahradit," uvedl Vykoukal.
Peníze na opravy domů naopak nechtějí obětovat na Brně-severu. „Máme ještě spoustu domů, které musíme opravit. Tím, že peníze použijeme na investice, jejich rekonstrukce akorát zpomalíme," řekla starostka Sabina Tomíšková.
Brno-sever letos přijde zhruba o šest milionů korun. „V rozpočtu s nimi už nepočítáme. Ale věřím, že tuto ztrátu vykryje magistrát tím, že místo nás přispěje sportovním organizacím na našem území," doplnila starostka.
Podle některých starostů je jednání města nespravedlivé. „Nerozumím tomu, proč má peníze získat magistrát, když herny leží na našem území. Je s nimi spojená kriminalita, která pak dopadá na nás," sdělil starosta Starého Lískovce Vladan Krásný.
Jeho městská část letos přijde o půldruhého milionu korun. Primátor s ním nesouhlasí. „S kriminalitou bojuje hlavně městská policie, kterou platíme my," vysvětlil. Už za dva roky ale se stovkami milionů z automatů nemůže počítat ani magistrát. Většina radnic totiž od roku 2015 zakázala provoz heren na svém území. A to včetně středu Brna, kde je téměř polovina všech automatů ve městě.