Když se kohoutovičtí úředníci dívali před pár týdny na internetové nabídky realitních kanceláří, nevěřili vlastním očím. Narazili totiž na inzerát, ve kterém byl k mání byt, jenž patří městské části. S podobnými problémy se potýká stále více radnic. A protože se černé pronájmy prokazují jen velmi těžko, občas musí úředníci volit téměř detektivní postup.

„Na nabídku jsme odpověděli a vše bylo jasné. Přišli jsme na to, že byt ve Stamicově ulici, který patří městu, skutečně jeho nájemnice chtěla pronajímat dál. Proto jsme ji vyzvali k tomu, aby byt okamžitě vyklidila. K podobným případům teď začneme přistupovat tvrdě a dojde i na první soudy,“ uvedl místostarosta Kohoutovic Petr Šafařík.

V odhodlání k boji proti černým pronájmům ho utvrdil i druhý případ. Netrvalo totiž dlouho a k bytu ve Stamicově ulici přibyl další. Zaměstnanci společnosti MOP Brno, která byty v městské části spravuje, našli na stránkách realitních kanceláří další podobnou nabídku.

Tentokrát však ještě není vyšetřování u konce a neví o něm zatím ani nájemník. „Jsme na začátku odhalování, takže nemohu nic prozradit. Toho člověka zřejmě čeká velké a nepříjemné překvapení. Na tyto případy většinou přijdeme tak, že poznáme obecní byt na fotografii přiložené k inzerátu,“ řekl vedoucí bytové správy v Kohoutovicích Roman Lipovský.

Realitka se brání

První z bytů měla ve své nabídce realitní kancelář Brněnský zvonek. Její majitel Zdeněk Fic se ale brání, že s čímkoliv nezákonným nemá jeho firma nic společného. „Nájemkyně bytu se dostala do špatné životní situace a hledala někoho, kdo by mohl v bytě asi rok bydlet, než se vše uklidní. Ve chvíli, kdy by někoho našla, samozřejmě by požádala městskou část o povolení. Žádný zákon tedy neporušila a divím se, že to městská část řeší takto. Nájemkyně podle mě plnila všechny své povinnosti,“ podotkl Fic.

S tím ale místostarosta Šafařík nesouhlasí. Podle něj jde jen o častou výmluvu nachytaných pronajímatelů. „K tomu, abychom povolili další podnájem, jsme neměli důvod. Pokud bych té paní uvěřil, stále bych nechápal, proč byt, za který měsíčně platila asi dva a půl tisíce korun, nabízela realitka za sedm a půl tisíce,“ poznamenal Šafařík.

Jeho slova potvrzuje i obchodní ředitel realitní společnosti Gaute Dušan Přikryl. Podle něj udělala konkurenční realitka chybu. „Když dává do své nabídky jakýkoliv byt, musí mít prověřené, komu patří. Pokud tomu tak nebylo, neměla takový byt vůbec nabízet,“ myslí si Přikryl.

Podobných černých pronájmů je v Brně podle zkušeností úředníků z různých městských částí stále více. „Ročně odhalíme zhruba pětadvacet až třicet případů. Většinou díky tomu, že na černý pronájem někdo upozorní. Také se stává, že se nám vrací zaslané přeplatky. To je pro nás impulz k dalšímu pátrání,“ uvedl mluvčí radnice Brno­-střed Roman Burián.

Člověka, který pronajímá byt načerno, pak zpravidla čeká výzva k vyklizení bytu. Pokud nespolupracuje, dá ho radnice k soudu. U něj je pak v devadesáti procentech případů úspěšná právě radnice. „Neznám způsob, jak černému pronájmu zabránit. Vše by ale měly vyřešit tržní ceny bytů,“ soudí starosta brněnských Černovic Jiří Hladík.