„Zámek jsme tam dali asi před měsícem my, protože na stadion na rozdíl od provozovatele každý den chodíme a zjistili jsme, že na hřiště jezdí lidé driftovat s kárkama,” uvedli v úterý pro Deník zástupci facebookové stránky Dejme Lužánkám Švanci. Dodávají, že ve chvíli, kdy si správce zámku všiml, nahradil ho vlastním.

Nyní visí na bráně řetěz se zámkem iniciativy. „Tohle je jen symbolická akce, aby všichni viděli, že jsme odhodlaní bojovat. Chceme tréninkové centrum pro mládež,” dodali členové Dejme Lužánkám Švanci.

Stadion, na kterém mělo vyrůst tréninkové centrum pro mládež, je podle radního pro sport Tomáše Aberla v dezolátním stavu. O demolici podle něj město ještě nerozhodlo, v brzké době o ní však bude diskutovat.

Participativní projekt Dejme za Lužánkami Š(v)anci mladým, který získal v roce 2020 podporu obyvatel, tak nebude možné uskutečnit. „Vzhledem k tomu, že je stadion ještě v horším stavu, než se původně předpokládalo, není možné začít budovat tréninkové centrum mládeže,” uvedl na konci února náměstek primátorky René Černý. Důvody jsou podle něj především bezpečnostní, roli hraje i nehospodárnost investice.

Než bude definitivně rozhodnuto o výstavbě a případné lokaci nového stadionu, chce radní Aberl využít hřiště na Srbské. „V návaznosti na průzkum jsme ihned začali řešit, za jakých podmínek by bylo možné hrát první ligu a evropské poháry právě na Srbské,” sdělil před časem. Zlepšili tam bezpečnostní opatření v sektoru hostů a v mezisezonní přestávce zregenerují i trávník.

LUCIE BURIANOVÁ