Zastupitelé města Rajhrad na Brněnsku chtějí rozprodat obecní byty. Lidem se ale nelíbí navržené ceny, kdy by za metr čtvereční v cihlovém domě měli zaplatit čtyři tisíce osm set korun a v panelovém ještě o čtyři sta korun víc. Starostu města Františka Ondráčka z ODS a některé zastupitele navíc podezírají z podivných praktik kolem konečné ceny bytů.

„Starosta a cenách rozhodl skutečně svérázně. Obešel jednotlivé domy a když se mu vchod a okolí domu zdálo upravené, dal mu vyšší ceny než těm méně upraveným,“ řekl člen zastupitelstva z opoziční ČSSD v Rajhradě Tomáš Soukal.

Starosta města František Ondráček s jeho názory nesouhlasí. „Když jsme se o privatizaci na radnici začali bavit, někteří radní dokonce chtěly, aby se byty prodávaly za tržní ceny. Stály by více než milión korun. S tím jsem zásadně nesouhlasil a po mnoha debatách nakonec rada města odsouhlasila ceny nižší. Byty v cihlových domech jsou levnější jen proto, že jsou tyto domy starší,“ vysvětloval starosta Ondráček.

V minulých dnech prý dokonce obešel některé byty osobně společně se statikem a zajímal se o stav nemovitostí. „Netvrdím, že jsem obešel všechny, ale viděl jsem jich dost. Nikdo mě nemůže podezírat z takových nesmyslů, které se dozvídám z médií. Dokonce chci, aby si lidi za rozumné peníze přikoupili k bytům i zahrádky,“ poznamenal starosta Rajhradu.

Nájemnice cihlového domu Marie Hanzálková s rozhodnutím rady souhlasí. „Sice jsme s manželem předpokládali, že nás byt vyjde o sto tisíc levněji, ale pokud vím, starosta dělal co mohl. Zpočátku totiž zastupitelé chtěli byty odprodat hned za milióny,“ uvedla Marie Hanzálková, která v bytě žije přes dvacet let.

Opačného názoru je ale Jan Parobek z dražšího panelového domu. „Žijeme tady přes třicet let a měli bychom za byt zaplatit maximálně sto šedesát tisíc. Navržené ceny skutečně nejsou obvyklé,“ divil se Jan Parobek.

Podle realitní makléřky z brněnského Real Centra Sylvy Vítkové je ale cena bytů malá. „Nájemníkům asi nedochází, že po zaplacení získají byt v miliónové hodnotě. Rajhrad je jen kousek od Brna a navržená cena za metry čtvereční se mi zdá skutečně velmi nízká,“ vysvětlila makléřka Vítková.