Informaci Deníku Rovnost ve čtvrtek potvrdil mluvčí agentury Jakub Večerka. „Důvodem našeho rozhodnutí je uzavření nezvratného závazku se zhotovitelem stavby, čímž nebylo možné využít ani blokové výjimky u veřejné podpory a nedoložení platného položkového rozpočtu," vysvětlil.

Z agentury město v posledních měsících opakovaně vyzývali k doplnění důležitých podkladů. Podle informací Deníku Rovnost bylo největším problémem dodání rozpočtu celé stavby.

Zhotovitele stánku pro atlety vybrali představitelé města už v roce 2018. Zajistil stavební povolení, které úředníci vydali předloni v červnu. Následně měl přistoupit ke stavbě. Začátek prací se ale od té doby po domluvě mezi zástupci města a zhotovitelem několikrát odsunul. Náklady na výstavbu se loni v prosinci, kdy byl jeden z posledních odkladů, pohybovaly ve výši zhruba 830 milionů korun. O kolik se vlivem zdražení stavebního materiálů zvýšily, není jasné.

Rozhodnutí agentury o zastavení řízení je pravomocné a nelze se proti němu odvolat. „Brno může podat správní žalobu, stejně jako to může udělat v jiných případech," zmínil Večerka.

S dotazy k rozhodnutí agentury a dalšího osudu atletické haly se Deník Rovnost obrátil na brněnskou primátorku Markétu Vaňkovou i jejího náměstka Petra Hladíka, pod něhož spadá sport. „Usnesení o zastavení řízení ze strany Národní sportovní agentury jsme obdrželi. O dalším postupu budeme jednat," byla stručná Vaňková.

Podle Hladíka doložili veškeré podklady požadované agenturou. „Záporné rozhodnutí nás proto překvapilo, protože projekt splňuje všechna bodovaná kritéria. Argumentem je veřejná podpora, takto by ale neměl tedy dostat dotaci nikdo. Vypadá to na politické rozhodnutí proti Brnu," reagoval Hladík. Rozhodnutí zkoumají právníci města.

JINOU VÝZVU NECHYSTAJÍ

Podle Večerky agentura letos nepočítá s vyhlášením jiné dotační výzvy, v níž by se Brno mohlo ucházet o podobně vysokou sumu peněz pro atletickou halu. Jedinou možností pro město je případné vypsání druhého kola aktuální výzvy pro nadregionální sportovní infrastrukturu, pokud jiné úspěšné projekty nevyčerpají vyčleněných devět set milionů. Ve hře jsou ještě multifunkční hala v Jihlavě a zimní stadion v Kladně.

Atletický stánek je už řadu let plánovaný poblíž univerzitního kampusu v Bohunicích. Tribuny měly pojmout přes dva tisíce návštěvníků. Součástí projektu je dvě stě metrů dlouhý běžecký ovál se šesti dráhami, osm sprinterských rovinek. Prostor získají také technické disciplíny jako skok do dálky a výšky, skok o tyči, trojskok a vrh koulí.

ATLETIKA BEZ POSUNU

Podle zástupců svazu se atletika v Brně za posledních několik let vůbec neposunula. „Rozhodnutí agentury znamená, že v Brně nebude pro atlety prakticky nic. Je to katastrofa," komentoval předseda jihomoravského krajského atletického svazu Petr Kotyza. Odchod talentů za lepšími podmínkami považuje za jistotu. Oproti třeba Praze totiž nemohou nabídnout srovnatelné zázemí.

Podle Kotyzy může situace v konečném důsledku negativně dopadnout na celou brněnskou atletiku. „Pokud talenti odejdou, vypadnou místní kluby z extraligy. Pak nedostanou dotace, a nebudou tak mít peníze na zajištění odpovídající úrovně zázemí a tréninků," nastínil.

JISTÁ DOTACE PRO MULTIFUNKČNÍ HALU

Dotaci tři sta milionů má Brno jistou pouze na výstavbu multifunkční haly na výstavišti. Tento projekt splnil veškeré podmínky jako první ze všech předložených. V případě multifunkční arény se jedná ani ne o desetinu předpokládaných nákladů, které činí čtyři miliardy korun bez daně. Ani na tuto stavbu ale nemají představitelé města zajištěné peníze. Dosud totiž získali miliardový úvěr a od Jihomoravského kraje mají příslib, že přispěje nejméně dvěma sty miliony.