Bývalý ministr zdravotnictví si tak v brněnské věznici ještě nějakou chvíli posedí. „Ze strany státního zastupitelství to vnímám jako mstu. Ne vždy jsem se o státních zástupcích vyjadřoval lichotivě a teď mi to vrací. Rozumím, jsou to jen lidé a lidé jsou mstiví. Státní instituce by ale mstivé být neměly,“ reagoval Rath.

Podle soudce Josefa Tatíčka bývalý středočeský hejtman splnil veškeré podmínky nutné pro podmínečné propuštění. „Odsouzený bude mít zaměstnání i bydlení. Během pobytu ve vězení pro svou nápravu nemohl udělat více. Dostal pět pochval, to je nevídané. O polepšení není pochyb,“ odůvodnil Tatíček.

Rath si ve vězení v brněnských Bohunicích odpykal polovinu ze svého sedmiletého trestu. V nápravném zařízení pracoval jako lékař. I poté, co jej jeden z vězňů napadl nůžkami. Vedení věznice i probační úřad jeho chování označili za příkladné.

V blízkosti školy se v pondělí odpoledne uspokojoval pětatřicetiletý Brňan.
Blízko školy, dřív v kostele. Onanista překvapil kolemjdoucí u Tyršova sadu

Podle státní zástupkyně Adriany Valcové však není zjevné, že by se Rathova osobnost změnila a došlo k nápravě

Poukázala tak na skutečnost, že když se jej zeptala, čeho lituje, odpověděl, že svých chyb. Nikoli svého činu. Zároveň neodpověděl na přímou otázku Tatíčka, zda převzal úplatek. „Se soudním rozhodnutím jsem ztotožněn a akceptuji ho. Za mým jednáním stála celá řada unikátních okolností, důvěry ve špatné lidi a řetěz chybných rozhodnutí,“ vysvětloval Rath příčiny svého jednání.

Žádost o propuštění Davida Ratha z vězení nepodal jeho advokát, nýbrž Svaz pacientů České republiky, s nímž Rath v minulosti spolupracoval a jeho předseda a Rathův přítel Luboš Olejár. „Myslím, že vábení moci bylo prostě příliš silné. Věřím ale, že doktor Rath se poučil, projevil sebereflexi a se svými schopnostmi a odborností bude veřejnosti prospěšnější na svobodě. My mu k tomu dáme příležitost,“ vyjmenoval důvody žádosti Olejár. O případě nyní rozhodne Krajský soud v Brně.

Z práce hasičů. Ilustrační foto.
Hasiči ze Starého Lískovce zastavovali únik chemikálie. Cvičili v Líšni

Police Ratha s dnes již kultovním sedmimilionovým úplatkem v krabici o vína zadržela v květnu roku 2012. Bývalého hejtmana Středočeského kraje pak soud uznal vinným z ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku a gymnázia v Hostivici kousek od Prahy. Kromě sedmi let za mřížemi soud Rathovi uložil ještě desetimilionový peněžitý trest a zákaz činnosti.

Z peněžitého trestu zaplatil zatím zhruba polovinu. Pokud nezaplatí druhou část, hrozí mu náhradní trest 2,5 roku ve vězení. I to byl jeden z Rathových argumentů. „Na svobodě budu schopen trest splácet lépe. Budu čistě k tomuto účelu schopen měsíčně vynaložit až šedesát tisíc korun,“ uvedl.

Kauza má však ještě druhou část, v níž Krajský soud v Praze bývalému hejtmanovi uložil další rok za mřížemi. Rozsudek se týkal zdravotnických zakázek z dob jeho vedení kraje. Je však zatím nepravomocný.