Festival Re:publika začal v sobotu. „Návštěvníky přenese sto let do minulosti. Konkrétně v Re:lax zóně lidé uvidí, jak lidé sportovali v minulosti,“ nastínila Kateřina Gardoňová z brněnského magistrátu. Zacvičit si lidé mohou na padesáti stanovištích, kde si sporty vyzkouší v historických i současných podobách.

Součást zóny je nově i expozice o sportovkyni Věře Čáslavské. Pořadatelé ji připravili ve spolupráci s nadačním fondem pojmenovaným po slavné gymnastce. „Výstava o Věře ukazuje její život nejen jako gymnastky, ale také jako ženy, za což jsme rády,“ uvedla za fond Kateřina Machů.

V sobotu na brněnském výstavišti začal festival ke stému výročí vzniku Československa, Re:publika. Jeho součástí je i výstava části pláten Slovanské epopeje Alfonse Muchy.
Kde domov můj? Za tónů hymny otevřel své brány festival Re:publika

Výstavu v pondělí přestřihnutím pásky oficiálně zahájila olympijská vítězka a přítelkyně Čáslavské Věra Růžičková. V Brně expozice nicméně nepobude dlouho. „Na podzim poputuje do Mexika u příležitosti padesátého výročí tamní olympiády a příští rok do Tokia, kde chystají letní olympiádu 2020,“ uvedl za organizátory Vladimír Koudelka.

Zdroj: archiv festivalu Re:publika

Hlavní lákadla
∙ Padesát sportovišť, kde si lidé vyzkouší vybrané sporty v historických i současných podobách.
∙ Výstava o Věře Čáslavské.
∙ Expozice o historii Sokola a Orla a společné cvičiště.
∙ Výstava československých známek.

Spolu s expozicí o Čáslavské v pondělí v Re:lax zóně otevřeli i společné sokolské a orelské cvičiště. „Jsem rád, že Orel a Sokol vystavují spolu. V Brně měly tyto dva spolky vždy dobré vztahy. Je dobře, že pořád přetrvávají,“ okomentoval v pondělí poslanec a bývalý hejtman Stanislav Juránek.

Lidé si na stanovišti mohou bez bot projít například Bosonohou stezku, jejíž části symbolizují každou dekádu od roku 1918 až do současnosti.

Poslední novinkou je expozice dobových známek. Vše mohou lidé vidět do 17. června.

Teprve tříletou dívku museli v pondělí v podvečer zachraňovat z auta zaparkovaného na přímém slunci brněnští strážníci. Hlídku přivolal telefonátem muž, který si všiml netečného dítěte uvnitř auta před bohunickým nákupním centrem.
Rodiče vyrazili na nákupy. Tříletou dceru nechali zavřenou v rozpáleném autě