Petici proti odchodu ředitelky v únoru podepsalo jednadevadesát rodičů. „S fungováním školky jsme byli zcela spokojení a nechápali jsme důvod vypsání konkurzu, když neměl k vedení výhrady ani zřizovatel, ani školní inspekce. Mrzí mě, že názor nás rodičů městská část nebrala v potaz. Když jsem od nich chtěla vyjádření, napsali v překladu, že se tak zkrátka rozhodli,“ uvedla iniciátorka petice Hana Monzerová.

I přes odpor rodičů konkurz brněnský magistrát na žádost radních městské části vypsal. Přihlásila se do něj i Komárková. „Když radní zjistili, že jsem jediná uchazečka, nenechali původní konkurz proběhnout a účelově požádali o prodloužení termínu. I konkurz s jediným uchazečem je přitom platný a není to v Brně nic neobvyklého,“ sdělila.

Rodiče se obrátili na ministerstvo školství, zda je postup s prodloužením termínu v souladu s pravidly. „Z ministerstva odpověděli, že termín prodloužit nelze. Radní pak první vyhlášený konkurz z února zrušili a vyhlásili nový v červnu, ale už po zákonném termínu. Nakonec vše bylo jak v pohádce O pyšné princezně. Odvolávám, co jsem odvolal, a slibuji, co jsem slíbil,“ vysvětlila Komárková. Ze čtyř uchazečů, kteří se v prodlouženém termínu přihlásili, pak rada vybrala jako vítězku bývalou inspektorku.

Bývalá ředitelka je přesvědčená, že se jí zřizovatel chtěl zbavit. „Vše nasvědčuje tomu, že jsem se pro obec stala nepohodlným člověkem, který si dovolí kritizovat úředníka, když jeho jednání není v souladu s etickým kodexem. Nebo se postaví za děti a rodiče, když rada zruší provoz dvou tříd bez náhrady prostor, což je v rozporu se školským zákonem,“ uvedla.

Končící starosta Žabovřesk Pavel Tyralík obvinění popírá. „Chtěli jsme více kandidátů, abychom školce zajistili nejlepší vedení,“ sdělil.
Konkurzy byly podle Tyralíka v pořádku. „Pokud by Komárková konkurz vyhrála, ředitelovala by dál. Ve školce ale zanechala dost problémů, které musela nová ředitelka vyřešit. Teď mateřinka funguje tisíckrát lépe, zlepšila se tam i pracovní atmosféra,“ řekl.

I podle iniciátorky Monzerové pod vedením nové ředitelky školka od září zatím funguje bez problémů. „Nic to ale nemění na tom, že konkurz na nové vedení zřejmě nezachoval standardní postupy,“ uvedla.

Petici rodičů Tyralík nebral vážně, protože byla pod něj zmanipulovaná. „Rodiče ji podepsali z donucení, říkali mi to,“ sdělil.

Komárková podala žalobu na město i bývalého zaměstnavatele. Chce iniciovat změnu zákona. „Umožňuje odvolávat ředitele bez důvodů, což je zneužitelné zejména u nepohodlných ředitelů škol,“ uvedla.