Podle opozičního zastupitele Iva Sedláčka je výstavba domů pro obec nevýhodná. „Změní charakter obce, ze které se pomalu stane maloměsto. Vyšší počet obyvatel vyvolá další nemalé investice. Už nám nebude stačit kapacita školní jídelny ani školky. O těchto věcech nejde rozhodnout bez předchozího analytického zkoumání,“ sdělil Sedláček. Podle jeho slov starosta Podolí podporuje developera a jde proti vlastnímu územnímu plánu.

V neděli pokračoval v Brně Burger Street Festival u Galerie Vaňkovka.
Různé chutě na festivalu burgerů u Vaňkovky: lidé jedli i pražené červy

Podle tamního starosty Vítězslava Eliáše je nyní referendum zbytečné. „Developer podmínil svůj zájem o projekt tím, že vše bude vyřešené do konce letošního srpna. Ve smlouvě se zavázal předat obci za korunu i zasíťovaný pozemek pro mateřskou školu, kde měly vzniknout tři dětská hřiště a k dalším ujednáním. Žádost o referendum dal ke Krajskému soudu v Brně, aby rozhodl o jeho termínu. Konat se bude společně s volbami do poslanecké sněmovny,“ informoval starosta. Podle jeho slov nyní developer připravuje podle nové studie výstavbu pouze osmačtyřiceti domů, protože původní smlouva pozbyla platnost.

Referendum v Blučině

Ve stejném termínu jako v Podolí se bude konat i referendum v Blučině na Brněnsku. Lidé tam rozhodnou o budoucím provozovateli blučinského sportovního areálu.

Sportovní středisko s krytým plaveckým bazénem tam poslední tři roky spravovala obec. Nyní ho představitelé radnice chtějí pronajmout soukromé společnosti, protože jeho provoz je nákladný. Části obyvatelům se to nelíbí. Bojí se, že je nový investor připraví o místo k setkávání.

Místní podle tamního opozičního zastupitele Tomáše Trávníčka kritizují především dlouhodobý pronájem areálu. „Nelíbil se jim návrh pronájmu krytého bazénu soukromé firmě na dobu patnácti let s možností prodloužení na celkovou dobu až pětadvaceti let. Občané se proti tomu postavili a posbírali si potřebný počet podpisů pro vyvolání referenda,“ upřesnil Trávníček. Areál podle něj považují za komunitní centrum a bojí se, že nebudou schopní jeho fungování ovlivnit, protože veškerou pravomoc bude mít nový provozovatel.

Fotbalový stadion za Lužánkami, květen 2021.
Změna u areálu za Lužánkami: má nového provozovatele, opravy začnou příští rok

Bazén je podle slov blučinského starosty Jana Šenkýře ve špatném technické stavu. „Je to starý bazén, do kterého je potřeba investovat. Rádi bychom v koncesním řízení vybrali nájemníka, který zachová všechny stávající funkce celého areálu a kompletně zajistí i jeho provoz,“ sdělil starosta. Ušetřené peníze se podle jeho slov dají použít na rekonstrukci Domu služeb, na opravy tamních silnic, čtyř rozestavěných ulic, rozšíření mateřské školy, která kapacitně nestíhá či přístavbu hasičské zbrojnice.