Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Regulované nájmy se uvolní. Brno si počká

Jižní Morava /AKTUALIZOVÁNO, ANKETA, INFOGRAFIKA/ - Jan Kostrhůn z Hodonína bydlí v dvoupokojovém bytě, za který platí regulovaný nájem patnáct set korun měsíčně. Už několik let žije z životního minima. Jistotu levného bydlení bude mít ale už jen několik měsíců.

23.9.2010 10
SDÍLEJ:

Byty. Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK

Vážení čtenáři, hlasujte v pravidelné anketě v pravém sloupci. Konečné výsledky ankety, která skončí ve čtvrtek ve 20:00, najdete v pátečním vydání jihomoravských deníků Rovnost.

Kromě Brna, kde regulace nájmů skončí až první den roku 2013, se totiž od ledna 2011 ceny nájmů na jižní Moravě uvolní. Nájemné za byt bude od té doby určovat dohoda mezi majitelem bytu a nájemníkem.

Kostrhůn se proto začátku příštího roku už nyní obává. „Jestli mi nájem vyskočí o tisícikorunu navrch, budu první, kdo vezme flintu a vyrazí do Prahy,“ rozčiluje se muž.

Někde cenu udrží

Zatím se však bojí zbytečně. Jeho byt totiž vlastní město, které žádné zdražování neplánuje. „Radní letos v srpnu rozhodli, že i v roce 2011 zůstane nájemné na stejné výši jako letos,“ uvedla mluvčí hodonínské radnice Petra Kotásková.

Zdražovat nehodlá ani Znojmo, kde lidé za metr čtvereční platí nanejvýš šestatřicet korun. „Důchodci však platí ještě méně, nájem se jim totiž nezvedal už od roku 2008,“ podotkla mluvčí města Denisa Šipošová. Znojmo i Hodonín přitom nevyužily ani maximální možné výše, na kterou se mohly s regulovaným nájemným dostat. Podobně při zemi se drží i některé další radnice například v Brně.

Někteří soukromí majitelé domů se na města zlobí, že ceny bytů stále drží na příliš nízké hladině. „Kdyby je pronajímali za maximální ceny stanovené zákonem, vyberou víc peněz a prospěch z toho budou mít všichni. Nízké nájmy pomohou jen úzké skupině lidí,“ upozornil majitel nájemního domu v Brně, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Menší nájemné než povolují tabulky ministerstva pro místní rozvoj platí také lidé v městských bytech v Blansku, kde ceny na horní hranici ještě plánují dorovnat. „V roce 2011 tedy budou lidé zřejmě platit šestapadesát korun za metr čtvereční místo současných devětatřiceti,“ nastínil blanenský místostarosta Lubomír Toufar.

Mnohé radnice ovšem upozorňují, že výše nájemného se dá předvídat jen stěží. „I při stanovení maximální ceny je rozdíl mezi touto částkou a tržním nájemným pořád velký. Nelze však předjímat, jak se toto citlivé téma rozhodne řešit nové vedení města,“ upozornil na blížící se volby vedoucí odboru správy nemovitostí břeclavské radnice Josef Matúšek.

O vývoji nájemného nechce spekulovat ani místostarosta Vyškova Karel Jurka. „Odhaduji, že nové vedení města to bude řešit nejdříve v prosinci,“ myslí si Jurka.

Soukromníci zdražili

V jiné situaci než nájemníci obecních bytů jsou lidé, jejichž domovy vlastní soukromníci. Ti se totiž ve většině případů snažili nájemné zvyšovat na nejvyšší povolené ceny. „Dá se navíc předpokládat, že v okamžiku deregulace se budou chtít s nájemníky domluvit na tržní výši nájmu,“ tvrdí mluvčí občanského sdružení majitelů domů a bytů Aneta Červenková.

V okamžiku, kdy se nájemník s majitelem domu nedohodne, může se obrátit na soud. „Ten se bude řídit výší nájmu, která je v daném místě a dané době obvyklá,“ vysvětlil Pavel Rakouš z tiskového odboru ministerstva pro místní odbor.

Jistotu pevně stanoveného nájemného mají ještě dva roky lidé žijící v Brně. Stejně jako v dalších velkých městech tam bude postupná deregulace trvat déle. Nájemné se uvolní až v roce 2013.

I s cenami nájmů v městských bytech však mohou zahýbat volby. Městské části totiž ceny stanovují různě a není jisté, jak se k této otázce postaví politici po volbách. Většina úřadujících starostů však se zvyšováním cen zatím nepočítá.

#nahled|https://g.denik.cz/50/10/infografika_regulovane_najmy_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/50/10/infografika_regulovane_najmy.jpg|Regulované a neregulované nájmy na jihu Moravy.#
Předseda Sdružení nájemníků Milan Taraba o uvolnění cen nájemného říká:

Levné bydlení musí zajistit města

Brno /ROZHOVOR/ - Mnoho nájemníků se obává, že po uvolnění cen nájemného jim bude chtít majitel bytu zvýšit nájem nad únosnou hranici. Zákony přitom předpokládají, že se v případě neshod mohou obě strany obrátit na soud. „Situace by se zjednodušila, kdyby o sporech rozhodovaly samosprávy podle nájemného, jež je obvyklé v určeném místě,“ tvrdí předseda Sdružení nájemníků Milan Taraba.


Proč nesouhlasíte s tím, aby se spornými případy zabývaly soudy?
Množství případů, které jim v souvislosti se spory ohledně zvýšení nájemného mohou přibýt, je totiž zřejmě zahltí. Při rozhodování se soudci navíc musí opřít o znalecké posudky, jejich pořizování je složité a drahé.

Jak má stát spory řešit?
Navrhujeme stanovit takzvané místně obvyklé nájemné. Jestliže bude mít majitel svůj byt v pořádku, může takto vysoké nájemné požadovat. Například v Německu to funguje tak, že zákony stojí na straně slabších, tedy nájemníků. Pokud tam majitel požaduje nájemné o dvacet procent vyšší než obvyklé nájemné, je to z hlediska tamních zákonů lichva.

Kde po uvolnění cen nájemného najdou bydlení lidé, kteří nebudou mít peníze na zaplacení tržního nájmu?
To je úkol pro stát, kraje a města, které musí vytvořit systém zvýhodněného bydlení. Je však potřeba, aby zvýhodnění mělo jasná pravidla a pomáhalo lidem, kteří to opravdu potřebují. Ne aby v bytech se zvýhodněným nájemným bydlel kdokoliv, jak je tomu nyní.

V kolika bytech na jižní Moravě nyní vlastně lidé bydlí za regulované nájemné?
Přesné údaje neexistují, máme jen odhady. Podle těch je v kraji zhruba sedmdesát tisíc nájemních bytů a až šedesát procent z nich má regulovaný nájem. Přibližně třetina bytů patří soukromníkům, zbytek městům.

Šikanují nájemníky, aby je vyhnali

Brno - Sedmiměsíční podmínka a povinnost zaplatit dvě stě tisíc korun odškodnění. Takový účet vystavily v několika rozsudcích brněnské soudy Petru Kolaříkovi, který se z bytů ve svých domech v Bratislavské, Merhautově a Zborovské ulici v Brně snažil vypudit nájemníky s regulovaným nájmem. V roce 2007 jim přestřihl elektrické rozvody a odřezal trubky vodovodního potrubí.

Čtyři z šikanovaných nájemníků se kvůli jeho nátlaku obrátili na soud. Kolařík však tvrdil, že vše dělal v dobrém úmyslu. „Elektřinu jsem odpojil kvůli tomu, že rozvody v domě jsou staré a nebezpečné. Měl jsem o nájemníky strach,“ zdůvodňoval své chování Kolařík.

Soudy mu ale neuvěřily a několikrát po sobě se shodly, že jednal protizákonně. „Je zvláštní, že se Kolařík obával pouze o zdraví sociálně slabších lidí a obyvatel bytů v regulovaných nájmech. Ostatním totiž elektřinu nevypínal,“ zhodnotil soudce brněnského krajského soudu Miroslav Dlouhý, který se případem zabýval.

Soudy se obracely i k dalším majitelům bytů. „Případ má upozornit, že takto se zvýšení nájemného domáhat nemůžou,“ podotkl soudce brněnského krajského soudu Michal Ryška, ke kterému se tento spor také dostal.

Podle právníka čtyř odvážlivců Ludvíka Ševčíka se ovšem Kolaříkovi jeho plán zbavit se části nájemníků vlastně podařil. „Z mých klientů zůstala v bytě i přes šikanu jediná rodina,“ upozornil již dříve Ševčík.

S podobnými potížemi se setkávají i jiní nájemníci. Několik trestních oznámení kvůli šikaně ze strany majitele bytu Richarda Soukala podával například Brňan Josef Ležatka. Soukal měl podle Ležatky v bytě odpojit přívod plynu, vhodit mu kámen do okna či mu vytopit koupelnu. Soukalovy činy se však nedařilo zcela prokázat, dostal pouze několik pokut a policie jeden z případů vyhodnotila jako přestupek.

Chudým pomohou startovací a sociální byty

Jižní Morava - Navzdory krizi se v mnoha jihomoravských městech výstavba nových bytů a domů nezastavila. Brno se navíc chystá jednat s investory o stavbě domů se startovacími byty, kde najdou bydlení mladí lidé s nízkými příjmy.

Sto padesát nových bytových jednotek pro mladé páry chce město dostavět do konce roku 2012. „Počítáme s tím, že do nich investuje tři sta milionů korun,“ podotkl náměstek brněnského primátora Oliver Pospíšil.

Byty budou určené mladým rodinám, které splní stanovené podmínky pro jejich přidělení a navíc budou mít štěstí. O byty se totiž bude losovat. „Jedna rodina získá byt nanejvýš na pět let. Budou totiž sloužit opravdu jen k nastartování životní dráhy,“ podotkl Pospíšil.

Na sociálně znevýhodněné lidi myslí také radnice v Blansku, která plánuje v jednom ze svých domů zřídit byty s pečovatelskou službou. „V domě v Údolní ulici 23 chceme přistavět dvě patra, díky čemuž vznikne šestnáct nových bytů. Počítáme navíc s opravou celého domu nebo dostavbou výtahu,“ uvedl blanenský místostarosta Lubomír Toufar.

Stávající nájemníky sice nechá radnice v budově bydlet dál, v budoucnu se však i jejich byty stanou součástí pečovatelského domu.
Ve městech vznikají i domy, ve kterých budou lidé bydlet za tržní ceny. Na byty se mění třeba bývalá hlavní budova malých kasáren v Hodoníně i tamní velká kasárna. Nové domy zase plánují ve Slavkově u Brna na Vyškovsku či ve Znojmě.

V Brně se kromě výstavby v okrajových lokalitách chystá například stavba bytové rezidence Erasmus, která má stát na volné ploše mezi Hrnčířskou a Klatovskou ulicí v Králově Poli. Stavba však vyvolala velký odpor místních, podle nichž je záměr investora v rozporu s územním plánem.

Podobně kontroverzní byla v minulosti i výstavba takzvaných Anenských teras (na snímku), které po svém dostavění zakryly výhled z Pekařské ulice na Petrov.

ZUZANA TAUŠOVÁ A ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI

Souhlasíte s uvolněním regulovaného nájemného?

Ano

53 %

Ne

47 %

Hlasovalo: 72

Anketa byla ukončena

23.9.2010 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Teplý říjen na jihu Moravy. Na třech místech padnul více než padesátiletý rekord

Podnik CommScope přesouvá výrobu antén do Číny.
7

Protest u továrny v Modřicích: přesouvají nás bez souhlasu, stěžují si pracující

Odpor k politikovi dal rázně najevo. Muž rozkopal volební stánek v centru Brna

Brno - Poškozením volebního stánku vyjádřil svůj politický názor ve středu pozdě večer muž na brněnském náměstí Svobody. Třiatřicetiletý Slovák tam opakovaně do stánku politického hnutí kopal, až rozbil jeho skleněnou výplň.

OBRAZEM: Záchranné týmy lidem radily, jak správně používat reflexní prvky

Brno /FOTOGALERIE/ – Módní přehlídku reflexních doplňků návštěvníkům čtvrteční akce na Moravském náměstí připravili jihomoravští policisté. Na akci s názvem Ať nás vidí ten, kdo řídí hosty upozornili organizátoři na možnosti, kterými mohou lidé zabránit nehodám. „Chceme zdůraznit důležitost bezpečnostních doplňků. Je potřeba, abychom byli vidět, protože život máme jen jeden,” uvedla nadpraporčice Petra Hrůzová. Dopravní nehoda chodce a vozidla má podle ní vždy tragické následky.

Protest v ulicích studentům nepomohl. Rektorem veteriny se stal Alois Nečas

Brno – Rektorem Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně se ve čtvrtek stal současný děkan Fakulty veterinárního lékařství Alois Nečas. „Do funkce po jmenování prezidentem nastoupí 1. února 2018,“ potvrdila mluvčí univerzity Jana Příkazská.

AKTUALIZOVÁNO

Vnuk Alfonse Muchy neuspěl s odvoláním. Epopej patří Praze

Praha, Moravský Krumlov - Cyklus Slovanská epopej patří Praze, nikoliv rodině jeho autora Alfonse Muchy. Skutečnost ve čtvrtek potvrdil pražský městský soud, který zamítl odvolání Johna Muchy. Ten bude ve sporu pokračovat. „Podám dovolání k nejvyššímu soudu,“ oznámil malířův vnuk. Pražští galeristé monumentální cyklus vystaví napřesrok v pražském Obecním domě. Sály stále nabízí i Moravský Krumlov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení