Právě objevy, jejichž nalezení nešlo předvídat, byly podle ředitele Muzea města Brna Zbyňka Šolce jednou z největších výzev při opravách vily. S rekonstrukcí začali řemeslníci na konci předloňského roku. „Při vyklízení a odborném ošetření moderně nanesených vrstev se našlo mnoho zajímavého. Například původní tapety nebo dekorativní dlažba ze začátku minulého století," zmínil Šolc.

Propagandistické plakáty

Atmosféru Československé republiky v padesátých letech minulého století, tedy dobu bolševické diktatury, násilné kolektivizace a vůdčí úlohy komunistů, připomínají ve vile nalezené plakáty. „Tématem nalezených agitačních plakátů pod novodobým linoleem je vyvlastňování zemědělské výroby a jejího spojování do stranou ovládaných družstevních a státních podniků," popsala ředitelka vily Tugendhat Iveta Černá.

V areálu se rádi scházeli bezdomovci a squatteři.
Bývalý Dřevopodnik zmizí z mapy Brna. Nahlédněte do areálu, než ho zbourají

Tramvajová jízdenka i sáček od kávy

Dělnická jízdenka z přelomu prvního a druhého desetiletí dvacátého století ukazuje mimo jiné trasu, na kterou byla použitá. „Dotyčný jel v sedm hodin ráno k Ústřednímu hřbitovu a přestupoval na Moravském náměstí, které se dříve jmenovalo Lažanského náměstí," vysvětlila Černá. Dobře zachovalý je také papírový sáček od kávy z pražírny ve Starém Brně.

Tapety

Původní tapety, které jsou zhruba sto šedesát let staré, se ve fragmentech dochovaly nejen ve stavební suti pod podlahou reprezentačních místností, ale i v přilehlých chodbách. „Po odstranění dřevěného soklu podlahy jsme objevili překrásné modré a pravděpodobně ručně malované tapety, podložené unikátním dobovým tiskem," řekla Černá. Posledním nálezem z října loňského roku je pak další typ plastické tapety s podkladem v modrém tónu a stylizovaném plošném květinovém vzoru.

Archeologové v oblasti dálnice D1 u Brna objevili pohřebiště ze starší i mladší doby železné.
Objevy při rozšiřování D1: pravěké Brno jako dopravní tepna slz dcer boha slunce

Historická dlažba a zazděné okno

V celém domě nacházeli dělníci při začátku rekonstrukce autentické dlaždice. „Dlažby jsou vesměs výrobkem firmy RAKO, původně rakovnické továrny, založené v roce 1898. Jednotlivé kusy jsme odborně sejmuli a po opravě stropů a podlah je doplníme a položíme na původní místa," sdělila Černá. Odstranění omítek ve sklepě zase odhalilo okno původně směřující k sousední Giskrově vile. To ztratilo svou funkci následnou dostavbou z počátku dvacátého století a bylo zazděno. Dnes je tedy součástí interiéru.

Nový depozitář

Dále se našly původní radiátory, umyvadla nebo graffity na stěnách i trámech, ze kterých lze vyčíst například telefonní seznam. Po restauračních úpravách budou nálezy k vidění v suterénu vily, ve kterém vznikne otevřený depozitář.

Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková

Rekonstrukce vily přijde na 110 miliónů korun. Náklady jsou hrazené z takzvaných Norských fondů, skrze které přispívá Norsko spolu s Islandem a Lichtenštejnskem ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru. Slavnostní otevření se uskuteční v polovině prosince letošního roku.