Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil správní řízení se SŽDC kvůli zakázce na rekonstrukci brněnského hlavního nádraží. Ve dvoumiliardové soutěži hledá SŽDC firmu, která kompletně opraví zabezpečovací zařízení nádraží a opraví několik mostů. „Správní řízení v uvedené věci bylo zahájeno na návrh společnosti Váhostav-CZ. Návrh směřuje proti zadávacím podmínkám. O případném vydání předběžného opatření zatím nebylo rozhodnuto,“ řekl mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Váhostav-CZ je českou pobočkou slovenského Váhostavu. Firma nechce důvody zatím veřejně komentovat. „Vzhledem k tomu, že řízení není ukončené, není možné poskytnout bližší informace,“ řekl mluvčí Váhostavu Tomáš Halán. Podle informací deníku Zdopravy.cz nakonec nepodala firma ani nabídku.

Váhostav se v poslední době čím dál častěji uchází o zakázky SŽDC i ŘSD, nedávno začal společně s firmou Silnice Group stavět obchvat Kamene.

Firmy podaly nabídky už na konci ledna, zatím ale není soutěž vyhodnocená. SŽDC zatím podle mluvčí Kateřiny Šubové zatím očekává zpoždění zahájení prací o zhruba čtyři až šest týdnů. „Tento posun by však neměl mít zásadní vliv na další plánované opravy. V létě se rozběhnou práce v souvislosti s rekonstrukcí železničních mostů Křídlovická a Hybešova, což se v rámci brněnského hlavního nádraží dotkne především omezením dopravy na 5. a 6. nástupiště, práce chceme zahájit se začátkem letních prázdnin,“ dodala Šubová.

Hlavní stavební práce mají začít od prosince, ty budou znamenat opět přesun vlaků na hlavním koridoru z Prahy do Břeclavi na dolní nádraží. To by se mělo začít opravovat také už letos.