Městská firma zaznamenala už druhý rekordní rok za sebou. „Obavy, že kvůli pandemii a ekonomickým restrikcím s tím spojených klesne počet navezeného odpadu a poptávka po vyrobeném teple, se nepotvrdily. Navzdory daným okolnostem jsme dosáhli rekordně vysoké produkce u většiny klíčových parametrů,“ uvedl předseda představenstva SAKO Brno Filip Leder.

Mrazivé počasí má na jihu Moravy přetrvat i v dalších dnech. Ilustrační foto
Mráz zabiják. V Bystrci našli mrtvou bezdomovkyni, nízké teploty přetrvají

K výraznému nárůstu došlo u výroby a dodávky tepla. Zatímco v roce 2019 SAKO v zařízení na energetické využívání odpadu vyrobilo 2,4 milionů gigajoulu tepla, z čehož přes jeden milion gigajoulu putovalo zpět obyvatelům ve formě tepelné energie.

V roce 2020 výstupní teplo z kotlů vzrostlo ještě o sto tisíc gigajoulů na 2,5 milionu gigajoulu a dodané teplo se zvýšilo o devět procent na 1,2 milionu gigajoulu, což představuje třetinu spotřeby tepelné energie domácností v Brně napojených na centrální zásobování teplem. „Všech uvedených hodnot bylo možné dosáhnout díky vysoké provozní spolehlivosti obou spalovenských linek, zajišťované důsledným a pravidelným servisováním,“ doplňuje Filip Leder.

V Brně má energetické využívání odpadu dlouhou tradici, neboť už v roce 1905 podle Ledera ve městě bylo zprovozněno první zařízení na území Rakouska Uherska, které umělo ze spalovaného odpadu vyrábět elektrickou energii. Nyní je Brno jedním ze čtyř měst v České republice, která neukládají svůj odpad na skládky, ale vyrábí z něho teplo a elektřinu.