Spojení se středo-pravicovými stranami by mohlo podle politologa Pavla Šaradína Bekovi ke zvolení pomoci. „Záleží samozřejmě na protikandidátech, ale myslím si, že má poměrně slušné šance. I kdyby například hnutí ANO postavilo silného protikandidáta,“ zmínil. 

Kandidaturu zvažuje současný rektor proto, že některé strany začaly hovořit o zrušení Senátu, zavedení všeobecného referenda nebo o změnách ústavy. „V této chvíli je v zájmu demokratického vývoje zachovat ústavní pořádek a zasahovat do něj jen velmi opatrně. A Senát v tom hraje důležitou roli,“ vysvětlil Bek. 

Bekovi bude příští rok v srpnu končit druhé funkční období v pozici rektora, potřetí už do čela univerzity kandidovat nemůže. Pokud bude zvolený do senátu, bude souběžně obě funkce zastávat zhruba půl roku. „Asi bych usiloval o to, aby volba nového rektora byla dříve, než je zvykem,“ řekl.

Kandidovat chce rektor Masarykovy univerzity v devětapadesátém obvodu Brno-město, za který v současnosti vykonává funkci senátorky Eliška Wagnerová zvolená za Zelené. „Mandát obhajovat nebudu. Říkala jsem to již před delší dobou,“ vzkázala Wagnerová.

Letos na podzim budou Jihomoravané volit do senátu také v břeclavském šestapadesátém obvodu. Funkci senátora tam už dvanáct let zastává sociální demokrat Jan Hajda. „Prozatím je rozhodnutý, že bude kandidovat znovu. Nicméně to závisí jenom na něm. Do voleb je ještě daleko,“ sdělil jeho asistent Václav Rišica.