V osudný den byl u kamaráda. Vyjížděl zrovna ze staré tržnice v Olomoucké ulici v Brně. Silnice v pruhu, do kterého najel, byla podle jeho slov velmi zničená. „Stává tam trolejbus, pod kterým se propadává asfalt a jsou tam hluboce vyjeté koleje,“ popisuje Ondráčka.

Když na nerovnost najel, přední kolo se smýklo a následoval pád. Ze zbytku si už Ondráčka pamatuje pouze útržky. Například, že své poranění necítil a divil se, proč nemůže vstát.

Fakultní nemocnice u svaté Anny, ilustrační foto.
Buněčná terapie z Brna zachraňuje, když jiná léčba selhala. Naráží u pojišťoven

„Bolest jsem vůbec necítil,“ potvrzuje muž, podle kterého bylo tělo v tu chvíli v šoku. Poranění zahrnovalo otevřenou zlomeninu a ztrátu části hlezenní kosti. Ta spolu s holenní a lýtkovou kostí tvoří kloub spojující nohu s bércem a umožňuje pohyb v kotníku.

Unikátní způsob

Zvláštnost Ondráčkova zranění přivedla lékaře z Fakultní nemocnice v Bohunicích k řešení, které je v Česku výjimečné – nahrazení kosti titanovým implantátem vyrobeným pomocí technologie 3D tisku. Tento postup je na traumatologickém pracovišti jedinečný.

Díky inovativnímu přístupu bylo možné pacientovi vyrobit za ztracenou kost dočasnou antibiotikem sycenou cementovou náhradu, kterou následně nahradil na míru vyrobený implantát. Tvarem a velikostí se nelišil od původně poraněné a ztracené kosti.

První dítě ze zkumavky slaví čtyřicet let.
Dítě ze zkumavky má čtyřicet. Tisíc žen za rok dostane naději v Brně

Díky zvolenému přístupu Ondráčkovi zůstal pohyblivý kloub a s ním i kvalitní chůze. Nebude mít bolesti a přetížené přilehlé klouby kyčle, kolene a z nich vyplývající další obtíže. Jak celá situace dopadla, pacienta podle jeho slov překvapilo. Přiznal se totiž, že počítal i s variantou, že o nohu přijde. I to si ale dokázal v hlavě srovnat a zachovat si dobrou náladu.

„Byl jsme hlavně hrozně rád, že žiju,“ říká. Z výsledku je však nadšený. Vnímá jej jako druhou životní šanci. Momentálně dochází na rehabilitace a vrací se ke své práci automechanika. Na motorku už podle svých slov nesedne.