Současné posezení na chodníku je podle majitelů Pivnice U Čápa jen provizorní. „Nové budeme mít do konce dubna. Ale když zjistíte, že můžete vyhodit zahrádku za půl milionu, je to velký zásah do podnikání. Památkáři podle mě vyhláškou bortí kulturu, která je známá v zahraničí a zažitá mezi turisty," zhodnotil spolumajitel pivnice Tomáš Oborný. Kromě legendární pivnice mu patří třeba ještě Ristorante Piazza na náměstí Svobody.

Vyhláška památkářů se týká podniků uvnitř památkové rezervace na území mezi Špilberkem, hlavním nádražím, Kolištěm a Joštovou ulicí. „Doteď vzhled zahrádek v Brně nikdo neomezoval, každý si dělal, co chtěl. Loni jsme provozovatele jen upozorňovali, co by měli změnit, aby zahrádky nenarušovaly prostředí historické zástavby. Letos už pravidlům odpovídat musí," podotkl vedoucí odboru památkové péče brněnského magistrátu Martin Zedníček.

Majitelům restaurací ovšem kromě omezení vadí i to, že se o magistrátní vyhlášce oficiální cestou dozvěděli pozdě. Na webových stránkách magistrátu se objevila až letos na konci ledna. „Úředníci jsou přehlcení. Památkáři mají na zpracování žádosti měsíc a půl. Než oběháte všechny úřady, může schválení trvat i tři měsíce. Dřív to bylo na měsíc," stěžoval si majitel pivnice Oborný.

Stejné problémy potvrdila spolumajitelka jedné z kaváren v centru. „Kdybych svou žádost neustále nepopoháněla, doteď bych povolení neměla," řekla žena, která nechtěla být jmenována.Pro zvětšení klikněte.

Zahrádky podle památkářů nemají být zcela jednotné. Zmizí ale masivní ploty a křiklavé barvy. Ohrazení musí být jednoduché, bez reklam i nabídky restaurace, a nesmí být vyšší než šedesát centimetrů. Podestu úředníci stejně jako loni povolí, když sklon chodníku přesáhne šest procent. Na zahrádce lidé nenajdou pokladny, výčepní pulty ani větráky. Markýzu, která bude ve světlých barvách a s minimem reklamy, musí památkáři schválit.

Kontrolovat, zde restauratéři opravdu dodržují pravidla vyhlášek, budou úředníci od léta. „Pokud zjistíme nějaké nedostatky, vyzveme nejprve k jejich nápravě. Teprve poté případně uložíme pokutu," informoval Zedníček.

Kromě vyhlášky památkářů by se měli podnikatelé řídit také metodikou vydanou radnicí Brna-středu. Vztahuje se na všechny restaurace a kavárny v městské části. „Aktualizovali jsme stávající pravidla. Nejsou závazná, ale pokud se jimi budou provozovatelé řídit, mohou dostat až poloviční slevu z nájemného. Zahrádek, které splňují podmínky, je většina," sdělila Kateřina Dobešová z radnice.

Radnice určila mimo jiné to, že do velikosti čtyř metrů čtverečních mají restaurace zahrádku zdarma.

Nové zahrádky se líbí Daně Vyroubalové. „Všimla jsem si jednotnějšího vzhledu zahrádek, ale nevěděla jsem, že je to kvůli vyhlášce. Hlavně v centru je podle mě dobře, že zmizí křiklavé nápisy. Asi bych je ale neřešila za cenu toho, že to některé hospody zruinuje," řekla to Vyroubalová.

Proti změnám předpisů pro zahrádky majitelé protestovali už loni. Nelíbilo se jim omezení v umísťování podest a zdražení nájmu, který původně stoupl na osm korun za metr čtvereční s podestou a šest bez podesty. Po protestech nakonec ceny o dvě koruny klesly.

NIKOLA POLÁČKOVÁ
VIKTORIE POKORNÁ