Sál dříve sloužil jako zasedací místnost Moravského zemského soudu. „Na fresce neznámý autor znázornil zasedání tohoto soudu. Kolem hlavní scény se vinula iluzivní římsa, na které byly zavěšeny malované erby tehdejších členů soudu," přiblížil vedoucí restaurátorského týmu Martin Číhalík.

V devatenáctém století sál využívala armáda. „Poté tam byla městská vývařovna. Místnost v tomto období dostala pořádně zabrat," doplnil Číhalík.

První průzkum odborníci udělali už v roce 2008 pomocí sond. Při odkrývání v loňském roce však restaurátoři zjistili, že dílo je v horším stavu, než naznačovaly výsledky průzkumů. „Po celkovém odkrytí se podařilo identifikovat všechny majitele všech erbů. To nám pomůže při jejich renovaci," uvedl Číhalík.

Fresku restaurátoři odkrývali pět měsíců.

Momentálně restaurátoři s památkáři uvažují nad možnostmi, jak budou práce na obnovu fresky pokračovat. „Spíše se přikláníme k možnosti podpořit retuší to, co zbylo z originálu. Ze zbylého už nikdy klasická barokní malba nebude, ale i tak má svého ducha," řekla restaurátorka Šárka Macková. Pomocí lokálních retuší a tmelení se budou snažit podpořit iluzi barokní malby.

Kromě obnovy fresky se pustili do rozsáhlé rekonstrukce místnosti. Dostane nové rozvody topení, vody, nové podlahy, dveře, okna a osvětlení.

Závažnější zásahy na fresce pravděpodobně způsobí prodloužení opravných prací. Původně měly skončit na konci tohoto roku, práce ale zřejmě potrvají až do jara příštího roku.