Projekt Retro-Use se snaží podporovat šetrný životní styl, ale i muzea a kulturní instituce, kde věci nejčastěji nachází nové místo. „Kromě muzeí je od nás odebírají různé spolky, sociální instituce, divadla a vlastně kdokoli, kdo má pro ně smysluplné využití, které ekologicky zajistí, že se předmět nevyhodí,“ uvedl ředitel obecně prospěšné společnosti Amerfo, Pavel Paleček.

V podobných ekodvorech, jako vznikl v Drobného ulici, hledají dobové rekvizity například lidé do Národního divadla Brno. „Mnohdy je to jediné místo, kde lze konkrétní potřebnou věc získat," sdělila mluvčí divadla Zuzana Žáková Klimplová.

Podle slov vedoucí projektu Retro-Use Marie Ressové se výjimečně objevují i nečekané kusy. „Jednou jsme obdrželi jídelní soupravu značkového porcelánu, která nyní zdobí jídelní stůl ve vile Stiassni. Dále jsme získali dewarovu nádobu (určena pro přepravu a skladování vzorků citlivých na teplo - pozn. red.), která skončila ve VIDA centru v Brně. Nebo jsme vybavili rehabilitační centrum pro penzisty v Chrudimi,“ zmínila Ressová.

Projekt Retro-Use přijímá i staré dokumenty a fotografie. „Většinou jde o snímky neznámých lidí, ale někdy přijde ohromná věc. Získali jsme osobní věci Jana Švábenského, který byl kdysi zaměstnacem městské teplárny a je také jednou z obětí druhé světové války. Jeho dcera nám předala jeho dokumenty a osobní věci,“ upozornil Paleček.

První začátky projektu byly v roce 2015 po získání prostoru atomového krytu v Husově ulici. „Vyzvali jsme Brňáky, aby nám pomohli tento unikátní prostor vybavit jakýmkoliv dobovým historickým vybavením. Lidé nás zasypali spoustou předmětů, že už to nebylo skoro kam dávat,“ vysvětlil Paleček.

Zaměstnanci společnost jsou většinou lidé z fyzicky i duševně znevýhodněných skupin, kterým se Retro-Use snaží poskytnout dobré pracovní prostředí.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Skoro milion půllitrů Zeleného piva. Podívejte se, jak ho vaří v Brně

Ve Starobrnu v pondělí začali vařit tradiční Zelené pivo. | Video: Deník/Michal Hrabal