Pro firmu pracoval tři roky. „Například na hydrantu jsem třikrát podepsaný, ale pokaždé jiným rukopisem," upozornil. Rozdílné podpisy na kontrolovaných přístrojích Brněnský deník Rovnost viděl na sídlišti v Kohoutovicích.

Majitel firmy Milan Ševčík se jeho nařčení brání. „Není to pravda, ani to nemůže nijak prokázat. Lidí s oprávněním máme dost," tvrdil Ševčík. Podle něj je Hejč pomstychtivý a dostal od něj výstražný dopis kvůli porušování pracovní kázně. Hejč firmu opustil v loňském listopadu.

Majitel společnosti odmítl, že by jeho zaměstnanci při kontrolách dělali cokoliv nestandardního. „Revize se provádějí tak, jak mají. Tedy podle technologických podmínek výrobce," zdůraznil Ševčík.

Proti tomu ale mluví svědectví dalšího bývalého zaměstnance, který si přál zůstat v anonymitě, redakce jej však zná. I jeho jméno měla firma při kontrolách využívat. „Kdyby na místě vznikl požár, tak jsem zodpovědný za fungování přístrojů. Je to jedna velká zlodějina, protože nad revizními firmami neexistuje žádná kontrola," řekl muž.

Revizní techniky školí Sdružení výrobců hasicích přístrojů. Podle jeho ředitele Stanislava Šimáka k podobným případům v České republice dochází. „Firma si vyškolí jednoho člověka a pak na něj pracuje pět dalších, což je samozřejmě nelegální," upozornil Šimák.

Jestli přístroje zkontrolované člověkem bez povolení fungují, nebo ne, se ale nedá říct. „Ještě jsme se nesetkali s nefunkčním hasicím přístrojem," sdělil mluvčí Brna Filip Poňuchálek. Za kontroly zaplatí magistrát přes tři sta tisíc korun ročně.

Zanedbávání revizí nesledují ani hasiči. „Od odborníků však máme informace o tom, že se takové případy stávají," podotkla mluvčí jihomoravských hasičů Pavla Pražáková. Zdůraznila také, že používání hasicích přístrojů před příjezdem hasičů je kvůli rychlosti velmi důležité.