Vše o ICRC v Brně se dočtete ZDE

Vývoj revolučního přístroje ale vyžaduje špičkové vybavení i špičkové vědce. A proto se letos na podzim přesune tam, kde bude obojího dost. Do Brna.

Projekt mají do finále dovést odborníci Mezinárodního centra klinického výzkumu ICRC, které roste v areálu svatoanenské fakultní nemocnice. Jejich cílem je vyvinout srdeční pumpu, která napodobí proměnlivý rytmus, v němž přirozeně pracuje každé lidské srdce. „Značná variabilita výkonu je pro skutečný orgán typická, současné pumpy ji ale kopírovat nedokáží. Pracujeme také na technologii, která nám umožní přístroj plně implantovat. Naši kolegové z kliniky Mayo navrhli pro toto nové srdce pohon, který je energeticky výrazně šetrnější. A tím pádem je možné pumpu vložit do těla celou, včetně energetických článků,“ popsal vedoucí lékař Mezinárodního centra klinického výzkumu Tomáš Kára.

Díky dosud používaným umělým srdečním pumpám koluje krev i v těle lidí, jejichž vlastní srdce selhalo. Dává jim šanci dočkat se transplantace náhradního orgánu. I když lékaři pacientu voperují ten nejmodernější z používaných modelů, z pacientova těla vždy vede kabel nebo dokonce kanyla, která pumpu spojuje s vnějším zařízením.

Pohodlnější srdce

Pro pacienta nebude nový přístroj jen pohodlnější, ale také i výrazně levnější než zatím používaná umělá srdce. A šetrný k jeho zdraví. „Pokud vše půjde, jak bychom chtěli, bude možné toto srdce implantovat bez kardiochirurgického výkonu. Mohli bychom tak tedy léčit i pacienty, kterým dnes umělé srdce dát nemůžeme. Zákrok by nepřežili,“ popsal Kára.

Jak přesně přístroj lékaři do těla vpraví, ale zatím vědci prozradit nechtějí. Tajemství je totiž součástí patentu, o který požádali. Vyrobit umělé srdce, které by bylo možné beze zbytku voperovat do těla a jeho baterii dobíjet přes kůži, je zatím v medicíně nedosaženou metou. Přístroj, jež má v Brně vzniknout, tedy bude možná prvním svého druhu na světě. „Není to žádný vzdušný zámek. Přibližně sedmdesát procent vývoje tohoto prototypu už je totiž hotovo. A díky ICRC se teď můžeme zapojit do zbývající fáze,“ vysvětlil Kára.

Projekt umělého srdce poputuje za odborníky, které rozvíjející se Centrum mezinárodního klinického výzkumu do Brna soustředí. Tým programu zvaného Cardio 1, jež je jednou z celkem dvanácti výzkumných větví brněnského centra, se do projektu oficiálně zapojí letos na podzim. Se vší pravděpodobností totiž tehdy brněnské centrum klinického výzkumu získá první peníze na vývoj této technologie. „Dosavadní náklady se pohybovaly v řádech milionů dolarů. Odhadujeme, že na dotažení je třeba dalších přibližně pět milionů dolarů,“ podotkl Kára.