O nedorozumění mezi úředníky magistrátu a představiteli Černovic informoval Deník v minulém týdnu.

Starostka Černovic Quittová se ve čtvrtek sešla s investiční manažerkou dopravních staveb působící na brněnském magistrátu, aby celou situaci znovu projednaly. „Původně jsme tento systém opravdu zamýšleli pro nákladní vozidla nad dvě a půl tuny. Hovořili jsme ale i o osobních autech. Bylo třeba to vyřešit," vyjádřila se k nedorozumění Quittová.

Starostka se podle svých slov s manažerkou dopravních staveb dohodla, že se dopravní omezení ve Spodním sídlišti rozdělí na dvě fáze. „Tou první bude zákaz vjezdu a stání vozidel nad dvě a půl tuny od páté hodiny večer do sedmé ranní," popsala Quittová. Svá těžkotonážní auta v lokalitě mezi železniční tratí, Charbulovou a Řehořovou ulicí zaparkují pouze místní, kteří obdrží speciální průkaz udělující výjimku z dopravního značení.

  • Podívejte se co k zamýšlené změně parkování v Černovicích zaznělo od starostky Petry Quittové, klikněte na 33. minutu
Zdroj: Youtube

S omezením vjezdu vozidel nad dvě a půl tuny pracovníci magistrátu počítají a přípravy na jeho zavedení se chýlí ke konci. „Instalaci dopravního značení předpokládáme vzhledem k zákonným lhůtám pro stanovení místní úpravy provozu na začátku příštího roku," uvedla mluvčí magistrátu Anna Dudková.

Poté začne podle starostky druhá fáze plánu na zlepšení parkování ve Spodním sídlišti. „Vyhodnotíme, jak se systém s průkazy osvědčil a případně bychom přistoupili k podobnému systému i pro osobní auta," vysvětlila Quittová.

Přechod u zastávky trolejbusů jedoucích směrem do centra je podle některých moc daleko.
Černovice buď přijdou o parkovací místa, nebo zaplatí městu přes dva miliony

Systém zónového parkování, jak jej starostka označuje, by pak měl v černovickém Spodním sídlišti fungovat na podobném principu jako modré zóny typu C. Na rozdíl od brněnských modrých zón, ve kterých platí rezidenti za parkování ročně dvě stě korun, má být zdarma.

„Chceme rezidentům pomoci s parkováním, a to zejména ve večerních hodinách. Průkazy v autech bude kontrolovat městská policie a zpočátku půjde při nedodržování spíše o informační upozornění," upřesnila již dříve Quittová.

Který rok?

Klasické modré zóny jsou v Černovicích zatím jen v ulicích Klíčova a Zvěřinova. „V letošním roce vedení městské části zaslalo magistrátu dopis, v němž žádá o zařazení do harmonogramu pro další oblasti. K tomu může dojít nejdříve od roku 2026, protože pro rok 2025 už harmonogram stanovený je," sdělila Dudková.

Černovice nyní kvůli případné ztrátě parkovacích míst usilují o zrušení plánu na vybudování přechodu pro chodce v Olomoucké ulici. Město se ale vyjádřilo, že pokud se již naplánovaná a jednou rozestavěná zebra nedokončí, bude po městské části požadovat úhradu doposud vynaložených nákladů.

  • Systém takzvaného zónového parkování bude v Brně platit v sídlišti mezi ulicemi Charbulova, Řehořova a Ferrerova
Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková