Podle náměstka pro dopravu Matěje Hollana se zavedení projektu zdržuje kvůli chybějícím penězům. „Snažíme se je získat od ministerstva dopravy. Zavedení na podzim není reálné,“ přiznal Hollan. Podle něj se letos a příští rok bude rezidentní parkování dál připravovat.
O peníze na zavádění parkovacího systému žádali brněnští radní ministerstvo dopravy na základě operačního programu Doprava 2014- 2020. Jenže neúspěšně. „Hodnotící komise žádost ke schválení nedoporučila,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.
Podle náměstka brněnského primátora Richarda Mrázka má město projekt více propracovat. „Ministerstvu jsme nedokázali, že bude systém fungovat,“ sdělil. Radnice přitom projekt chystá několik let. O peníze bude město žádat znovu na podzim.
Rezidentní parkování chtěli radní zavádět nejprve ve středu Brna. Městská část ale o projektu zatím nemá žádné informace. „Nedostali jsme od magistrátu materiály související se zaváděním rezidentního parkování,“ uvedla místostarostka Brna-středu Jasna Flamiková.
Letos v dubnu o rezidentním parkování uvažovalo ještě sedm brněnských městských částí. Teď však není jisté, kolik jich o zavedení projektu má zájem i nadále. „Vše kolem rezidentního parkování zvažujeme a snažíme se získat dostatek informací k rozhodnutí,“ sdělila starostka městské části Brno-Komín Milada Blatná.
Některé městské části tak přichází s vlastními nápady. „Chceme, aby celé Bohunice byly jedna zóna, kde by tento typ parkování fungoval výhradně v nočních hodinách ve všedních dnech,“ uvedl například bohunický starosta Antonín Crha. Podobný návrh má i královopolský místostarosta Daniel Valenta. Chce ve městě maximálně dvě parkovací zóny, aby Brňané mohli parkovat jednodušeji.
Dlouhodobé odsunování projektu může podle Jana Mandáta ze spolku Brno autem vést k jeho úplnému zrušení. Spolek proti rezidentnímu parkování dlouhodobě protestuje. Do konce srpna bude sbírat podpisy pod petici pro úplné zrušení projektu. Pak dokument předloží magistrátu.