Nepříjemné oznámení před nedávnem dostali někteří brněnští řidiči. Musí zaplatit čtyřsetkorunovou pokutu za špatné parkování v rezidentních zónách. Úředníci magistrátu rozesílají první vlnu oznámení o postihu.

Řidiče v Brně pravidelně kontrolují od letošního dubna. „Od té doby jsme provedli asi 6500 kontrol. Výzvu k zaplacení pokuty zatím dostalo více než šest set řidičů,“ sdělila za brněnský magistrát Anna Dudková.

Zda mají řidiči oprávnění ve městě parkovat, kontroluje speciální auto fotící registrační značky. „Nafocenou dokumentaci obdrží strážníci, kteří ji pak procházejí a přestupky posuzují,“ vysvětlil mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Některým řidičům se však za parkování platit nechce a riskovat nechtějí ani pokutu. Systém se snaží obelstít zakrytím registrační značky. „V tom je vidět, že kontrolní auta nejsou samospasitelná. Tento problém neřeší. Vyžaduje to aktivní přítomnost strážníků v ulicích,“ řekl předseda spolku Brno autem Jan Mandát.

Ke strážníkům se sice fotka auta se zakrytou značkou dostane, ale se zpožděním. Dohledat pak vůz nemusí být snadné. Spíše tyto hříšníky objeví při běžných obchůzkách v terénu.

Parkování v Brně

- systém rezidentního parkování funguje od 1. září 2018

- parkování úředníci kontrolují od dubna 2019

- od té doby zkontrolovali asi 6500 aut

- výše pokuty je 400 korun

V takových případech mohou auto identifikovat i přes-to, že registrační značka je zakrytá nebo chybí. „Vůz rozpoznáme pomocí VIN kódu na předním skle. Pak můžeme ověřit, jestli má oprávnění k parkování,“ řekl Ghanem.

Takové chování se nelíbí řidičům, kteří za parkování platí. „Zakrývání značek by se mělo nějak efektivně vyřešit. Já si parkování poctivě platím a štve mě, že někteří to takto obcházejí. Ale aspoň že už se dávají pokuty,“ svěřil se Brňan Lukáš Suchý.

I Mandát oceňuje, že systém funguje. Podle něj se však pokutovat mělo již dříve. „Je tragické, že první pokuty padly až teď. Rezidentní parkování město zavedlo skoro před rokem. Kritizoval jsem urychlené zavedení a tvrdil jsem, že nebude nic fungovat, a měl jsem pravdu. Kdyby fungovalo, mohly první pokuty padnout po měsíci,“ řekl Mandát.

Zda budou řidiči v budoucnu pod větší kontrolou, ještě není jasné. „V tuto chvíli neplánujeme navýšit počet kontrolních aut. Samozřejmě to závisí na tom, jak se nám podaří systém rezidentního parkování rozšířit do jiných oblastí. Na základě vyhodnocení toho, nakolik budeme s autem efektivní a nakolik budeme rozvíjet nové oblasti, rozhodneme,“ řekl brněnský radní pro dopravu Petr Kratochvíl.