Od prvního září spustí radní nový parkovací systém uvnitř malého městského okruhu a také na Rooseveltově ulici a ulici Za divadlem. „Stanovili jsme cenové rozmezí, ve kterém si mohou městské části stanovit konkrétní částky za parkování,“ uvedl náměstek brněnského primátora pro dopravu Richard Mrázek.

Na úterním zasedání městských radních pro návrh nezvedl ruku pouze předseda brněnských Pirátů Tomáš Koláčný. „Takto silné omezení není nutné. Je pro nás přijatelné regulovat řidiče, kteří do Brna pouze dojíždí, ale o tom, kolik jich je, neexistují žádná data. Nesouhlasíme tedy s omezováním všech lidí, kteří do centra města dojíždí z jiných městských částí,“ řekl.

Ilustrační fotografie.
Strážníci zvyšují náborový příspěvek. Nováčci dostanou šedesát tisíc

Především částky za druhé a další parkovací oprávnění kritizuje spolek Brno autem. „Ceny za první auto jsou příznivé, ale za další oprávnění nesmyslně vysoké. Počkáme, jak budou vypadat diskuze k projektu a podle toho plánujeme podat připomínky,“ uvedl předseda spolku Jan Mandát.

Rezidentní parkování• V historickém jádru začne platit projekt od prvního září. • Od listopadu se přidají Antonínská, Grohova a Třída kapitána Jaroše, v celém Brně-středu je v plánu změna parkování na jaře.
• Za oprávnění parkovat v místě bydliště zaplatí rezidenti od 300 do 3000 korun za první auto. Druhé bude stát až 30 000 korun.
• Abonenti zaplatí za první auto až 12 000, za druhé a každé další až 40 000 korun.


Nižší ceny především pro abonenty navrhuje také předseda hnutí Brno+ a bývalý náměstek primátora Robert Kotzian. Zavedení rezidentního parkování navíc neznamená záruku zaparkování, ale pouze zvýšení pravděpodobnosti, že řidič místo pro svůj vůz najde,“ kritizoval.

Zatímco rezidentní parkovací oprávnění může získat pouze majitel auta, každý Brňan včetně dětí naopak od zavedení systému získá sto volných parkovacích hodin ročně. „Využít je mohou pro návštěvy či řemeslníky,“ řekl Mrázek. Pokud jim nebudou hodiny stačit, mohou jednou ročně za symbolickou stokorunu dokoupit dalších padesát hodin.

Správnost parkování budou v historickém jádru města kontrolovat statické kamery na budovách. Zbytek rezidentních zón zkontroluje auto se zabudovanou kamerou pro snímání poznávacích značek.

Spolu s novým systémem stání čeká Brňany i výměna parkovacích automatů. Nově lidé zaplatí i kartou. „Letos a v příštím roce vyměníme asi sto dvacet automatů,“ dodal Mrázek.

Vytvořili postříbřenou náhradu z titanu a vložili ji nemocnému na místo jeho vlastní lopatky. Unikátní operaci provedli minulý týden lékaři z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.
Nemocnému vyrobili brněnští lékaři titanovou lopatku na míru