Práci lidem, kteří utekli z válkou zasažené země na jih Moravy, chtějí poskytnout i další brněnské městské firmy. „Například Lesy města Brna nebo teplárenská společnost,“ jmenovala primátorka Markéta Vaňková.

Zástupci společností, města a úřadu práce měli ve středu schůzku, kde se domluvili na společném postupu. „Úřad vygeneruje v souladu se zákonem a GDPR seznam zájemců o práci, který my spolu s městem Brnem budeme pravidelně distribuovat zaměstnavatelům,“ uvedl ředitel Regionální hospodářské komory Brno Čeněk Absolon.

Podle primátorky Vaňkové není nutné, aby uprchlíci uměli česky. „Jazyková bariéra ale může být problémem. Bylo by vhodné, aby uměli alespoň anglicky, což by přivítaly teplárny. Výuka češtiny bude jednou z prvních věcí, kterou se budeme zabývat,“ doplnila.

První pracovní smlouvy nabídne uprchlíkům z Ukrajiny Mendelova univerzita v Brně. Jedná se o tým kolem profesora Volodymyra Rodčenka, který je prorektorem Charkovské národní univerzity V. N. Karazina.

Zájem uprchlíků o práci na jihu Moravy:
Pozice jim nabízí například brněnský dopravní podnik nebo další brněnské městské firmy.
Úřad práce eviduje na jihu Moravy přes 2000 volných míst pro cizince. Jde o pokojské nebo pomocníky v rostlinné výrobě.
Někteří uprchlíci z Ukrajiny už podle informací Deníku Rovnost dokonce pracují.

Na Mendelovu univerzitu má ukrajinský profesor už vazby z minulosti. Vedení Provozně ekonomické fakulty nyní hledá formu, jak Rodčenka s kolegy zaměstnat. „Směřujeme k uzavření pracovní smlouvy. Pěvně věříme, že se k panu profesorovi v nejbližších dnech připojí i doktorandi. Také ty zapojíme, někteří jsou ještě v průběhu studia, které u nás mohou dokončit,“ uvedl děkan provozně ekonomické fakulty Pavel Žufan.

Lékař z Ukrajiny

Místostarosta Břeclavi Jakub Matuška Deníku Rovnost řekl, že podle jeho informací už někteří uprchlíci z Ukrajiny pracují. „V jednu hodinu odpoledne předáváme jednomu ukrajinskému lékaři auto. Jako praktik se bude věnovat lidem z Ukrajiny, kteří jsou ubytovaní v oblasti obce s rozšířenou působností Břeclav. Auto mu půjčí firma Bors,“ sdělil ve čtvrtek.

Od středy mají Břeclavští pokyn všechny zájemce o uplatnění odesílat na úřad práce, kde jsou v kontaktu s firmami i prostřednictvím hospodářské komory.

Možnost zaměstnat uprchlíky z Ukrajiny nabízí i znojemské firmy. „Propojujeme místa s hromadným ubytováním obyvatel z Ukrajiny s úřadem práce, který díky své databázi je schopen těmto lidem nabídnout práci," infomorvala mluvčí znojemské radnice Soňa Bystřická.

Podle mluvčí Kateřiny Beránkové se na úřad práce obrací v celé republice odhadem desetitisíce migrantů z Ukrajiny. „Jejich vůle pracovat je opravdu velká, zároveň věří, že se v brzké době vrátí zpět do své vlasti. Počet udělených povolení k zaměstnání se nyní pohybuje v celé republice do tisícovky,“ vyčíslila.

Na jihu Moravy ve čtvrtek úřad práce evidoval přes dva tisíce volných pozic pro cizince. „Jde například o montážní dělníky, obsluhu vysokozdvižných vozíků, pomocníky v rostlinné výrobě nebo třeba pokojské a uklízeče. Nabídka se každým dnem rozrůstá,“ informovala Beránková.

Podporu Ukrajincům vyjádřil ve svém prohlášení z minulého týdne také Odborový svaz státních orgánů a organizací. „Základní nebo místní odborové organizace budou pomáhat při řešení tíživé situace na Ukrajině na základě rozhodnutí členů, které sdružují, a to dle jejich možností a konkrétních místních podmínek," stojí v dokumentu.

MICHAL HRABAL
ŠIMON HERMAN