Řidiči smí po Mamutu jezdit nanejvýš dvacítkou. Řada z nich ale nařízenou rychlost nedodržuje, a tak silničáři začnou s úsekovým měřením pomocí radarů. „Pokračuje výběrové řízení na dodavatele. Po podpisu smlouvy má třicet dní na instalaci a zprovoznění. Dva stožáry s vybavením umístí firma vně mostního provizoria. Cenu budeme znát až poté, co dostaneme nabídky,“ sdělila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová.

HLÍDALI ŠKOLÁKY

Provizorní most stojí od podzimu, ale dělníci ho museli už víckrát opravovat. Zařízení na snímání rychlosti si státní silničáři ponechají a v budoucnu ho využijí i na jiných stavbách. „Údaje z měření poputují na úřad do Pohořelic,“ přiblížila Ledvinová.

Stávající most z roku 1979 je v havarijním stavu. Dělníci ho příští rok opraví. „Rekonstrukce bude při úplné uzavírce ve stavební sezoně 2020,“ sdělila Ledvinová.

Opravy mostu na I/52 přes Nové Mlýny
• aktuální situace: jízda přes provizorní most, ale jen maximální rychlostí 20 km/hod
• novinka: brzy úsekové měření, které má zamezit překračování rychlosti
• budoucí omezení: úplná uzavírka ve stavební sezoně 2020
• objízdná trasa ve směru Brno – Mikulov: přes pohořelickou místní část Nová Ves, Drnholec, Novosedly, Dobré Pole a Březí; délka 23 kilometrů
• objízdná trasa ve směru Mikulov – Brno: přes Dolní Dunajovice, Brod nad Dyjí a Pasohlávky; délka 14,5 kilometru

Kamiony a další auta pojedou ve směru z Brna po objízdné trase přes pohořelickou místní část Nová Ves, Drnholec, Novosedly, Dobré Pole a Březí. „Zažili jsme to čtyři dny loni. Objízdná trasa vede přímo kolem školy. Museli jsme tam jako zaměstnanci obce stát ráno a odpoledne a hlídat děti, aby vůbec mohly přejít do školy. O rozbité vozovce ani nebudu mluvit,“ řekl starosta Drnholce Jan Ivičič a zlobil se, že o tom vedení obce ani nikdo neinformoval.

V opačném směru z Rakouska řidiči místo objedou přes Dolní Dunajovice, Brod nad Dyjí a Pasohlávky. „Objížďka už letos párkrát byla kvůli havárii. Kolony stály kolem restaurace Praha na každou stranu tři sta metrů,“ zmínil třeba vinař Stanislav Šoman z Dolních Dunajovic.

Lidé, kteří bydlí v hlavní ulici, tak podle něj dobře ví, kdy je omezený provoz na silnici z Brna do Mikulova. „Když je to ve čtyři hodiny ráno, už nezaspí,“ uvedl Šoman.

Nadšený z objízdné trasy není ani starosta Brodu nad Dyjí Petr Kolaja. „Co naděláme. Jinudy objížďka asi nepovede. Bohužel,“ posteskl si.

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic uvedli, že opatření navrhli na základě diagnostických průzkumů. Starostové mají s představiteli státních silničářů ve čtvrtek schůzku v Dolních Dunajovicích.