Městská firma Brněnské komunikace, která auta odtahuje, jich odvezla nejvíce ve středu Brna, na Brně-severu, v Králově Poli, v Černovicích a v Novém Lískovci.

„V těchto městských částech jsou dosavadní počty odtažených aut stejné, nebo dokonce nižší než loni,“ informovala mluvčí Brněnských komunikací Vladimíra Navrátilová. Podrobnější statistiky za letošek firma nemá. Rekord za loňský rok drží Merhautova ulice na Brně-severu, odkud musely Brněnské komunikace odtáhnout 131 aut. Letos jich bylo zatím třicet.

Řidičům k odtažení auta stačí i drobná nepozornost.

„Vždycky se snažím auto přeparkovat. Někdy kvůli tomu musím jet několik zastávek tramvají. Tentokrát jsem se ale špatně podíval do kalendáře. Auto jsem na parkovišti v Králově Poli necelou hodinu a půl po začátku čištění už nenašel,“ komentoval zkušenost ze začátku letošního roku řidič Jan Kotalík.

Na termín blokového čištění podle předsedy spolku Brno autem Jana Mandáta nejčastěji zapomínají řidiči, kteří jezdí jen občas.

„Řidiči, kteří používají auto denně, mají o blokových čištěních větší přehled. I zkušení řidiči ale mohou mít problém se vyznat ve značení na místech, kde se v nyní opravují silnice. Je tam tolik značek, že snadno ztratí přehled,“ uvedl Mandát.

V lepší orientaci v termínech blokového čištění řidičům už rok pomáhá aplikace na stránkách cisteni.bkom.cz, kterou provozují Brněnské komunikace.

„Odtahy jsou nutné. Pokud auto stojí na silnici, není možné ji vyčistit. Proto jsme rádi, že mají řidiči o aplikaci zájem,“ sdělila Navrátilová.

Na konci května bylo v aplikaci zaregistrovaných 1656 uživatelů. „Přihlášený řidič si může vybrat ulici a na termín čištění mu přijde upozornění e-mailem či na telefon,“ dodala Navrátilová.

Pokuta za odtažení auta činí 1800 korun, za každý den parkování na odtahovém parkovišti majitel auta zaplatí 120 korun. Když si nechá auto dovézt zpět tam, odkud bylo odtaženo, zaplatí celkem 3720 korun.

Ostražití by měli řidiči zůstat, i když zrovna není blokové čištění.

„Odtahy řidičům v Brně hrozí dlouhodobě v mnoha ulicích. Velmi často odtahují auta například v Pekařské ulici, na Dukelské třídě a ulici Veveří. Nelze tam ani krátce zastavit, odtahová služba tam vyjíždí v podstatě každý den,“ upozornil Mandát.