Nejraději by zapomněl na poslední jízdu po dálnici D1 z Brna do Prahy a zpět řidič Jozef Machek. Na dopravní tepně nyní pokračují opravy zhruba dvaapadesáti z celkových 160 kilometrů vozovky. O prázdninách podle státních silničářů přibudou další úseky.

Naposledy jel Machek do hlavního města i zpátky čtyři hodiny. „Po cestě tam jsem stál dvakrát zhruba padesát minut. Největší problém je úsek u Větrného Jeníkova,“ řekl Machek. U Brna se D1 raději úplně vyhýbá a připojuje se na ni až zhruba na 120. kilometru.

Silničáři nyní na dálnici modernizují pět úseků. Mezi Mirošovicemi a Hvězdonicemi, Souticemi a Loktem, Humpolcem a Větrným Jeníkovem, Velkým Beranovem a Měřínem a u Velkého Meziříčí. Další dva přibudou. „Letos je rekordní počet uzavírek. Chceme stihnout modernizaci do roku 2021,“ vysvětlil mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

Státní silničáři dálnici opravují za provozu. „Je při modernizaci úseků standardně průjezdná dvěma jízdními pruhy v každém směru, řidiči projíždí nižší rychlostí,“ přiblížil Rýdl.

Po D1 mezi Brnem a Prahou pravidelně jezdí také autobusy RegioJetu. Dopravce připravil v případě zdržení určitá opatření. „Máme speciální dispečink vyčleněný pro řízení provozu na D1, v případě zpoždění nabízíme cestujícím také kompenzaci jízdného v rozsahu od čtvrtiny po plnou cenu jízdného,“ zmínil mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

ODTAH V POHOTOVOSTI

Silničáři ujišťují, že se snaží případnému kolapsu předcházet. „Třeba o Velikonocích nebo na začátku prázdnin odkládáme úpravy, jako je oprava svodidel nebo údržba dálnice,“ poukázal mluvčí Rýdl. V případě nehody mají v pohotovosti vozy odtahové služby.

Policisté doporučují, aby řidiči v takových případech nepodcenili přípravu. „Apelujeme, aby se dostatečně vyspali, měli s sebou dost jídla a pití nebo si vybrali dobu, kdy není na dálnici takový provoz,“ vyjmenoval policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Na omezení provozu si zvykají řidiči také na dálnici D2 u Brna. Tento týden dělníci začali s opravami mezi třetím a desátým kilometrem. Práce tam potrvají do poloviny září. „Vyměníme povrch vozovky a také svodidla, opravíme odvodnění,“ sdělila mluvčí společnosti Eurovia Iveta Štočková.

Příští rok silničáři zcela uzavřou kvůli opravě most přes novomlýnské nádrže na silnici I/52 u Pasohlávek na Brněnsku.

MICHAL HRABAL
JAN MAZÁČ