„Číslo 170, Tým Hvězd!“ křičí rozhodčí. I horečnaté vyvolávání startovních čísel a názvů týmů provází jedenáctý ročník robotické soutěže pro mládež Robotiádu. Tady konkrétně disciplínu Sumo. „Zařazení souboje robotů byl přáním samotných účastníků,“ vysvětluje organizátorka Jiřina Svobodová.

Když se povede účastníky často rozlítané po jiných částech budovy nahnat k soutěžním stolům, začíná samotný boj. Rozhodčí drží desku mezi roboty postavenýmu z lega, odpočítává začátek, zvedá zábranu a zápas může začít.

Známé tváře z motosportu se potkaly na focení vizuálu pro Motosalon.
Tipy na víkend v Brně a okolí. Výstaviště zaplní motorkáři, dorazí známé tváře

Stejně jako v klasickém sumu je účelem vytlačit svého soupeře z vytyčeného ringu. Roboti jsou spolu rychle hotoví a většina zápasů je rozhodnuta do několika vteřin. „Neviděl jsem, kdo vyhrál, musíme znova, restart!“ oznamuje ale tentokrát rozhodčí a oba roboti se tak znovu staví na své pozice.

Do soutěže se mohl přihlásit kdokoliv, komu ještě nebylo devatenáct let. „Ve škole jsme se umístili na robotickém dni a pan učitel se rozhodl, že budeme objíždět soutěže,“ smějí se Jakub Vrána a Matěj Bíca, kteří na soutěž dorazili z Obchodní akademie Přerov.

Aktuální vývoj stavby zachytil z výšky průlet dronu.
VIDEO: Pokrok při budování brněnského VMO Žabovřeská. Proleťte se nad stavbou

Kromě sumo zápasů účastníci soutěží v dalších šesti kategoriích. Nejkreativnější z nich je freestyle. Pozornosti si užívá robot oblečený do mikiny a kalhot, s obličejem připomínajícím Fantomase. Mrká, hýbe pusou, a dokonce mluví. „Jsou to naše hlasy, upravené pomocí programů,“ vysvětluje chlapec z týmu The Benders, který robota vytvořil.

Na Robotiádu naváže v sobotu od desíti hodin akce VIDA! Roboti, kde návštěvníci uvidí přehlídku robotů, ale i workshopy a dílny pro děti. „Příchozí se mohou těšit i na stavění a programování robotů z lega a Ozoboty. Jejich pohyb lze ovládat kreslením barevných čar, takže to zvládnou i děti od čtyř let,“ pozvala na akci Kateřina Brettschneiderová, tisková mluvčí VIDA!