Město Brno chce její zřizovatelství přenechat místní radnici. Rodiče protestují. Bojí se, že evropskou základní školu vedení městské části Vinohrady sloučí s další místní základní školou Mutěnická.
„Ta je naplněná jen ze čtyřiceti procent. Sloučením chtějí radní tuto situaci vyřešit. My s tím nesouhlasíme. Na evropské základní škole jsou mladí učitelé a lepší myšlenkové prostředí,” vysvětlila předsedkyně občanského Martina Nečasová.
Ta je předsedkyní občanského sdružení Čejka, které rodiče založili. Sepsali dokonce petici, kterou podepsalo 1250 lidí. Odeslali ji brněnskému primátorovi Romanu Onderkovi.
Nečasová také upozornila, že v případě zrušení školy, musí město vrátit téměř padesáti milionovou dotaci, kterou získalo na stavbu tělocvičny.
Nedostatek financí
S převodem zřizovatelství nesouhlasí ani vinohradská radnice. Starosta Jiří Čejka tvrdí, že provoz školy z třiapadesáti milionového rozpočtu městské části nemůže městská část utáhnout.
„Chtějí nám zřizovatelství vnutit. Provoz školy stojí přibližně devět milionů. Na to nemáme peníze. Přislíbili nám sice téměř čtyři miliony. To je ale málo,” zdůvodnil Čejka svůj negativní postoj.
Dodal, že pokud se brněnští radní i přes odpor vinohradské radnice zřizovatelství zbaví, požádá o peníze na provoz školy městské zastupitele.
Čejka má na devětadvacátého listopadu sjednanou schůzku s primátorem. Chce s ním situaci projednat. Podle Čejky totiž hrozí zánik školy. „Město má možnost jí zrušit. Kdyby nám školu přenechali, tak toto rozhodnutí přehodí na nás,” láteřil starosta.
Konec evropské základní školy popřela náměstkyně primátora pověřená oblastí školství Jana Bohuňovská. „Nemáme v úmyslu ji zrušit,” upozornila. Podle Bohuňovské se příspěvek města na provoz školy může zvýšit. Odbor školství o ekonomických věcech jedná s vinohradskou radnicí. „Počkáme si, jaké stanovisko zaujme zastupitelstvo a rada městské části Vinohrady,” podotkla Bohuňovská.
Podle jejich slov chce město přenechat zřizovatelství Vinohradům, protože před dvěma lety skončil projekt mezinárodních tříd. Umožňoval cizincům výuku v anglickém jazyce. To nyní zabezpečuje soukromá mezinárodní škola, která sídlí ve stejné budově jako evropská.
„Po skončení projektu se z ní stala klasická základní škola. Pominul tak důvod, proč ji zřizovalo město,” uvedla Bohuňovská.
Proč se ale magistrála nechtěla školy zbavit už před dvěma lety vysvětlit nedokázala. „Netuším, co se dělo v minulém volebním období,” doplnila Bohuňovská.
Riziko sloučení hrozí také podle ředitele evropské základní školy Jaromíra Pospíchala. O možném zániku školy spekulovat nechtěl. „I s touto možností ale musím počítat,” podotkl jen.
Podle vyjádření odboru dozoru a kontroly veřejné správy ministerstva vnitra může vedení městské části v případe nesouhlasu s převodem zřizovatelských oprávnění k základní škole podat ústavní komunální stížnost u Ústavního soudu.