Jedním z těch, kdo na výplatní pásce od ledna nejspíš najde nižší číslo, je Jan Juránek z Brna. „Pracuji na pobočce ministerstva práce. O platech na příští rok se teprve rozhoduje. Pokud se sníží, bude mi to samozřejmě vadit. Člověk si zvykne na určitý standard a nerad se ho vzdává,“ uvedl Juránek.

Uskromňování je hlavním heslem příštího roku nejen pro něj, ale pro všechny Jihomoravany. Například za vodu zaplatí od ledna více obyvatelé šesti největších měst kraje. V Brně podraží kubík vody o necelé tři koruny a poprvé tak přesáhne hranici šedesáti korun za metr krychlový. „Každý zaplatí za vodu asi o jedenáct korun za měsíc víc než doposud,“ informovala mluvčí Brněnských vodáren a kanalizací Renata Hermanová. Čtyřčlenná rodina tak za celý příští rok zaplatí přibližně o pět set korun víc než letos.

Nejdražší Blansko

Nejlevnější vodné a stočné má v kraji Břeclav, naopak nejvyšší je cena v Blansku. Kubík vody tam od 1. ledna bude stát přes třiasedmdesát korun.

Zdražovat bude také společnost RWE, která dodává elektřinu a plyn více než půl milionu domácností na jižní Moravě. „Cena plynu se od ledna zvedne o 2,3 procenta. Lidé, kteří používají plyn jen na vaření, zaplatí měsíčně asi o korunu více. Ti, kteří plynem také topí a ohřívají jím vodu, zaplatí asi o třiapadesát korun měsíčně víc,“ uvedl mluvčí RWE pro jižní Moravu Jiří Bezděk. Elektřina se oproti tomu o jedenáct procent zlevní. „Lidé na elektřině ušetří asi devět set korun ročně,“ informoval Bezděk.

Za elektřinu naopak zaplatí více odběratelé ze sítě E.ON. Cena se oproti letošku zvýší o jedno až šest procent. „Běžná rodina tak dá za elektřinu o několik stovek korun za rok více,“ uvedla mluvčí společnosti Božena Herodesová.

Zdražování energií a další změny, které čekají obyvatele jižní Moravy v roce 2011.

Do peněženek mnoha Jihomoravanů zasáhne i deregulace nájemného. Například v Blansku se nájemné zvýší ze současných devětatřiceti korun za metr čtvereční na šestapadesát. „Tuto cenu jsme stanovili již pro loňský rok. Vzhledem k tomu, že byla ekonomická krize, dali jsme ale nájemníkům slevu. Od ledna budou platit nájemné v plné výši,“ uvedl blanenský starosta Lubomír Toufar.

Vyššího nájemného se naopak nemusí bát v Hodoníně nebo v Brně. „Pro rok 2011 nemáme hlášené navýšení regulovaného nájemného z žádné městské části. Vztahuje se to jen na městské byty, kterých je asi třicet tisíc,“ informovala mluvčí brněnského magistrátu Soňa Haluzová.

O trochu lepší než ten letošní by mohl být příští rok pro motoristy. Nafta totiž podle všeho zlevní. „Ceny pohonných hmot jsou nyní skoro na svých rekordech. Cena ropy má ale klesnout, takže odhadují, že spolu s ní klesne i nafta,“ uvedl brněnský ekonom Jan Roh.
Nové lékárničky

Pozor by si měli řidiči od nového roku dát spíše na zpoplatnění některých úseků dálnice D1 v Brně a také na správné vybavení autolékárniček. „Nově v nich musí být například například nerezové nůžky se zahnutými hroty, izotermická fólie a leták o postupu při zvládání dopravní nehody,“ uvedl brněnský policejní mluvčí Pavel Šváb. Lidé si podle něj mohou koupit novou lékárničku nebo tu starou doplnit podle předpisů. Leták se dá stáhnout například na webových stránkách ministerstva dopravy.

Novinky se nevyhnou ani školství. Brněnské vysoké školy dostanou méně peněz než loni. „Příspěvek na vzdělávání v přepočtu na jednoho studenta klesne. Některé školy si však polepší v jiných oblastech. Výhodnější postavení získají univerzity, které se věnují výzkumu,“ uvedl mluvčí ministerstva školství Václav Koukolíček.

Zavádět se v příštím roce má i státní maturita, která týká 133 jihomoravských středních škol.