V největší brněnské městské části vládne od komunálních voleb v roce 2018 koalice ODS s podporou Svobodných, ANO 2011 a lidovců. „Pracujeme na bytové politice tak, abychom pronajali co nejvíce bytů. S péčí řádného hospodáře přistupujeme k investicím do bytové oblasti i školství. Nezapomínáme na územní rozvoj, pokračujeme v započatých projektech rekonstrukcí parků a veřejných prostranství a připravujeme další,“ uvedl starosta městské části, občanský demokrat Vojtěch Mencl.

Otevření schodů mezi ulicemi Bašty a Nádražní v Brně.
Lidé se už projdou po schodech z Nádražní ulice. Stály téměř pět milionů

Opozice koaličním politikům vyčítá minimum vlastních nových projektů. „Fungování koalice je spíše udržovací, těží z předchozích projektů. Někdy je to ale tak lepší,“ zhodnotil opoziční zastupitel za Zelené Michal Závodský.

Zrychlit proces

Radní připravili záměr obnovit přidělování bytů novým nájemníkům, kteří je opraví na vlastní náklady. „Cílem je zrychlit proces a zvýšit počet obsazovaných bytů a současně umožnit úpravy bytů zájemci podle jejich potřeb,“ vysvětlil radní pro bydlení za SVOBODNÉ Jan Mandát. Návrh musí schválit městští zastupitelé, začít platit má ještě letos ve druhé polovině roku.

Záchytné parkoviště P+R. Ilustrační foto.
Na parkovišti v Líšni odstaví auta dvě stovky řidičů. Stání mají ulevit centru

Ke správě obecních bytů stávající koalicí mají zástupci opozice výhrady. „Nejvíc nám v této oblasti vadí tlak na privatizaci obecních domů. Na prodej se nyní objevuje spousta budov, které se nachází na velmi lukrativních místech, jako je třeba Údolní ulice nebo historické centrum Brna. Bylo by vhodné, aby si je město a městská část, která je má ve správě, nechaly a řádně je spravovaly,“ vytkla opoziční zastupitelka za Piráty Monika Lukášová Spilková.

Rozhodnou zastupitelé

Koaliční zastupitelé dosud odsouhlasili prodej několika obecních domů ve správě radnice Brna-středu, o jejich osudu ale rozhodnou zastupitelé města.

Ilustrační foto
Každý čtvrtý chce více sexu. Polovina Jihomoravanů je spokojená, nejméně z krajů

Podle politologa Michala Pinka z Masarykovy univerzity drží koalice pohromadě. „Pro vnější pozorovatele to tak vypadá. Za první rok jejího fungování se neobjevily žádné zásadní body, kde by měli koaliční politici spory,“ konstatoval.

Brno-střed:

koalice: ODS s podporou Svobodných, ANO 2011, KDU-ČSL

opozice: Piráti, Žít Brno, Zelení, SPD

čím se koalice chválí: bytová politika, záměr opět přidělovat byty zájemcům, kteří si je sami opraví

výtky opozice: málo nových projektů, pomalé opravy obecních bytů, souhlas s privatizací obecních domů