Předchozí
1 z 9
Další

Pětice armádních gripenů ve formaci připomínající vánoční strom kroužila v pátek po poledni nad Českou republikou. Brnu se stroje vyhnuly, kvůli počasí.Pětice armádních gripenů ve formaci připomínající vánoční strom kroužila v pátek po poledni nad Českou republikou. Brnu se stroje vyhnuly, kvůli počasí.Zdroj: Se souhlasem Armády ČR

Gripeny se Brnu vyhnuly, stejně jako Trump

Už dříve americký prezident Donald Trump, krátce před Vánocemi pak armádní gripeny. Pětice letounů napodobila speciál Air Force, když se při letu nad Českou republikou vyhnula Brnu.

Stroj s Trumpem udělal kolem města tenkrát výrazný oblouk. Předvánoční průlet stíhaček museli armádní piloti zase zkrátit. „Bohužel, legendární aura Brna způsobila, že se naši piloti museli otočit kvůli zhoršujícímu se počasí," vysvětlili zástupci armády.

Pětice armádních gripenů ve formaci připomínající vánoční strom kroužila v pátek po poledni nad Českou republikou. Brnu se stroje vyhnuly, kvůli počasí.
Nejdřív prezident Trump, teď armádní gripeny. Brnu se při průletu vyhnuly

Příště už si let mají užít také Brňané. „I když se vánoční přelet nepovedl zrovna podle plánu, budeme se těšit na opakování v novém roce! Tentokrát přes Brno!" ujistili.

Do Amatérské jeskyně v Moravském krasu na Blanensku se zatoulal úhoř. Velká rarita, říkají odborníci.Do Amatérské jeskyně v Moravském krasu na Blanensku se zatoulal úhoř. Velká rarita, říkají odborníci.Zdroj: Deník/ Redakce

Úhoř ležel v blátě v jeskyni Moravského krasu

Úhoř říční, velký vodní tulák. Díky tomu, že se dokáže pohybovat i po souši, zdolá pro řadu ryb nepřekonatelné překážky. Narazit na něj ale v blátě v podzemí Moravského krasu na Blanensku? To je velká rarita.

Výskyt jakéhokoliv obratlovce je tam velmi neobvyklý. „Úhoře jsme objevili koncem listopadu v centru Amatérské jeskyně. Ležel v blátě na zemi. Byl poměrně apatický a měřil zhruba pětatřicet centimetrů,“ řekl Deníku Rovnost Filip Chalupka z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.

Do Amatérské jeskyně v Moravském krasu na Blanensku se zatoulal úhoř. Velká rarita, říkají odborníci.
Úžasné: do Amatérské jeskyně se zatoulal úhoř. Velká rarita, říká odborník

Úhoře speleologové odchytili a přenesli do potoka Bílá voda, kde odplaval po proudu ve tmě jeskyně směrem k propasti Macocha.

Množství munice z války našli policisté na jedné chatě na Brněnsku.Množství munice z války našli policisté na jedné chatě na Brněnsku.Zdroj: policie ČR

Nečekaný nález: téměř 800 granátů i letecké pumy

Vášnivým sběratelem válečných pozůstatků byl šestačtyřicetiletý majitel chaty na Brněnsku. Policisté při zjišťování okolností jeho úmrtí učinili nečekaný objev. „Ve své sbírce měl průřez ostrého vojenského střeliva z období druhé světové války. Většinu zřejmě našel a vykopal na místech, kde se bitvy historicky odehrály. Některé kusy byly silně zrezivělé," sdělil na začátku dubna policejní mluvčí David Chaloupka.

Množství munice z války našli policisté na jedné chatě na Brněnsku.
Šokující nález na Brněnsku: chata plná munice, část museli pyrotechnici odpálit

V chatě bylo šestadvacet kilogramů malorážové munice, téměř osm set dělostřeleckých granátů, osmdesát ručních granátů a devět leteckých pum.

Městská policie Brno. Ilustrační fotoMěstská policie Brno. Ilustrační fotoZdroj: Deník/Jiří Sláma

Pod vlivem marihuany pokousala prodavače nábytku

Zvídavost, marihuana a zákaz vstupu je nebezpečnou kombinací. Své o tom ví obsluha prodejny s nábytkem v brněnských Štýřicích. Prodavače tam pokousala pětatřicetiletá žena pod vlivem drogy.

Městská policie Brno. Ilustrační foto
Šokující napadení ve Štýřicích: žena tam pokousala prodavače nábytku

Incident se odehrál poté, co vešla do dveří, na niž visel nápis hlásající pouze pro personál. „Tam ji přistihl zaměstnanec obchodu a přivolal strážníky. Ukázal jim drobný šrám na ruce, kam ho prý rozladěná žena kousla. Zákaznice to nepopírala a hlídce přiznala, že předtím užila marihuanu,“ popsala mluvčí městské policie Markéta Skřivánková.

Ze střešních kapes vyrobených z vyřazených pneumatik vyrůstají rostliny v Hodoníně na rohu ulice Pančava.Ze střešních kapes vyrobených z vyřazených pneumatik vyrůstají rostliny v Hodoníně na rohu ulice Pančava.Zdroj: Deník/Petr Turek

Kapsy na střeše zdobí rozchodníky, pomohou s vodou

Unikátní rostoucí střešní kapsy mohli lidé vidět už v létě na rohovém domě ulice Pančava v Hodoníně. Dílo krajinného architekta Jana Waldhausera poutalo pozornost především rostlinami. „Systém, který pomáhá ozelenit šikmé střechy, je jednoduchý na instalaci a navíc vyrobený z odpadních materiálů,“ informoval mluvčí hodonínské radnice Josef Horníček.

Ze střešních kapes vyrobených z vyřazených pneumatik vyrůstají rostliny v Hodoníně na rohu ulice Pančava.
Pneumatiky ozeleňují střechu domu v Hodoníně, zadrží až třicet litrů vody

Střešní kapsy vznikly z vyřazených pneumatik. Osazené jsou rozchodníky, jež jsou vhodné pro extrémní stanoviště. Každá kapsa má ročně zadržet a zpět do ovzduší odpařit patnáct až třicet litrů vody.

Ve Slavkově objevili exotickou užovku červenou.Ve Slavkově objevili exotickou užovku červenou.Zdroj: Město Slavkov u Brna

Důchodkyni v kurníku překvapil metrový had

Více než metr dlouhého hada objevila v dubnu důchodkyně ze Slavkova u Brna na Vyškovsku, když se vydala do kurníku pro vajíčka. „Vystrašená žena zavolala městskou policii, která plaza odchytila a odvezla do své stanice. Po konzultaci s odborníky strážníci zjistili, že jde o exotickou užovku červenou,“ informovali o kuriózní situaci zástupci města.

Ve Slavkově objevili exotickou užovku červenou.
Důchodkyni ve Slavkově překvapil v kurníku mezi slepicemi metrový had

Hada následně přesunuli do specializované stanice v Brně. „Bohužel ale u nás zvíře uhynulo. Strážníci je našli mezi slepicemi. Je tedy možné, že ho některá z nich klovla. Samotný had přitom nebyl nebezpečný. Je to obyčejná užovka,“ potvrdil záhy herpetolog Roman Zajíček.

Poslanecký slib složil v pondělí také starosta Bučovic na Vyškovsku Jiří Horák. Oblékl se přitom ve vlčnovském kroji, aby tak vyjádřil úctu ke svým kořenům.Poslanecký slib složil v pondělí také starosta Bučovic na Vyškovsku Jiří Horák. Oblékl se přitom ve vlčnovském kroji, aby tak vyjádřil úctu ke svým kořenům.Zdroj: se souhlasem Jiřího Horáka

Poslanecký slib složil starosta v kroji

Hold pradědečkovi i místním tradicím vyjádřil v listopadu při poslanecké přísaze starosta Bučovic na Vyškovsku Jiří Horák. Dorazil oblečený v kroji. „Před pětasedmdesáti lety složil poslanecký slib v kroji předválečný starosta slováckého Vlčnova, můj pradědeček Jan Plesl. Po roce 1948 však nechtěl, aby se lidová strana podřizovala komunistickému režimu,“ vysvětloval Horák své rozhodnutí.

Poslanecký slib složil v pondělí také starosta Bučovic na Vyškovsku Jiří Horák. Oblékl se přitom ve vlčnovském kroji, aby tak vyjádřil úctu ke svým kořenům.
Poslanecký slib složil bučovický starosta Jiří Horák v kroji, podívejte se

Jeho předek nakonec upadl v nemilost. „V roce 1949 byl zatčen a o čtyři roky později utýrán k smrti na Mírově. Složením poslaneckého slibu ve vlčnovském kroji mu chci vyjádřit svou úctu a také vztah k našim kořenům a tradicím,“ dodal Horák.

O novorozence ve znojemské porodnici se stará přes čtyřicet let. Hana Lorencová stála také u zrodu spolupráce s Patchworkovým klubem. Jeho členky už ušily pro děti zavinovačky za téměř půl milionu korun. Na snímku při předávání.O novorozence ve znojemské porodnici se stará přes čtyřicet let. Hana Lorencová stála také u zrodu spolupráce s Patchworkovým klubem. Jeho členky už ušily pro děti zavinovačky za téměř půl milionu korun. Na snímku při předávání.Zdroj: Se souhlasem Nemocnice Znojmo

Postarala se o 40 tisíc novorozenců. Neměnila by

Rukama jí prošlo na čtyřicet tisíc novorozenců. V prvních dnech života o ně pečuje už jednačtyřicet let. Jmenuje se Hana Lorencová a je zdravotní sestrou v nemocnici ve Znojmě.Kdyby se narodila znovu, bude dělat to samé. „Ročně se u nás narodí na devět set dětí,“ počítá rekordmanka.

O novorozence ve znojemské porodnici se stará přes čtyřicet let. Hana Lorencová stála také u zrodu spolupráce s Patchworkovým klubem. Jeho členky už ušily pro děti zavinovačky za téměř půl milionu korun. Na snímku při předávání.
Postarala se o tisíce novorozenců. Neměnila bych, říká rekordmanka Lorencová

Baví ji kontakt s novorozencem, má ráda, když se něco děje. „Člověk vidí pokroky a jak miminko prospívá, přibírá na váze, reaguje na dotek. Novorozenec je pro mne srdcovou záležitostí a za ty roky bych práci opravdu neměnila. Nikdy mě to ani ve snu nenapadlo. Moje práce je nadevše,“ svěřuje se.

I o poslední adventní neděli vyrazily dámy v Lednici do kostela v kroji.I o poslední adventní neděli vyrazily dámy v Lednici do kostela v kroji.Zdroj: Deník/Iva Haghofer

V kostele zaujaly krojem, dámy přišly za světlem

Pro betlémské světlo si o poslední adventní neděli přišly do kostela svatého Jakuba Staršího v Lednici desítky věřících.

I o poslední adventní neděli vyrazily dámy v Lednici do kostela v kroji.
Dámy si přišly do lednického kostela pro Betlémské světlo. V podlužáckém kroji

V tradičních podlužáckých krojích mezi nimi nechybělo ani patnáct žen, které vzbuzovaly obdiv místních i kolemjdoucích turistů. „Máme na sobě košilky nebo rubášky, tři až čtyři spodničky, záleží vždy na příležitosti. Pak slovácké šaty, to je svrchní sukně a jupka, dále šátek, v zimě i vlňák. Při slavnostech se pak nosí nejslavnostnější podoba kroje, a k tomu patří ještě výšivky. Ty se skládají z obojku, šňůrek a canglovice,“ vyjmenovávala za nadšenkyně Hana Pijáková.