Poprvé lidé mezi modrými čarami zaparkovali loni v září, od letošního jara stání aut ostře kontroluje auto s kamerami. „Od dubna strážníci vyhodnotili 8151 případů jako podezření ze spáchání přestupku,“ vyčíslil mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. Zda řidič pokutu skutečně dostane, vyhodnocují úředníci magistrátu, kteří ještě přesná čísla pokut nemají.

CHAOS

Při zavádění regulace parkování si někteří lidé stěžovali na to, že systému nerozumí. Stejně na tom byla i Eva Pešková. „Teď už bez problémů parkuji. Vyřizování v centru vždy stihnu tak, abych mohla využít hodinu stání zdarma. Díky tomu nemusím lítat po celém Brně a shánět místo,“ zhodnotila žena.

Stejně jako Pešková je dnes spokojená i část lidí žijících v centru Brna. Díky rezidentnímu parkování najdou místo rychleji než dříve. „Dříve jsem musel kroužit a někdy opravdu dlouho hledat. Teď mám jistotu, že u svého bytu zaparkuji,“ pochvaluje si nový systém třeba Roman Niebauer.

Rezidentní parkování v Brně. Ilustrační foto.
Novinky rezidentního parkování: modré zóny se dál rozlijí po Brně, změní se ceny

Brňanům žijícím za hranicemi zón však jejich zavedení naopak nadělalo vrásky. Část řidičů totiž začala auta odstavovat právě těsně před modrými zónami. „Někteří stojí i na zákazu zastavení, proto raději chodím pěšky. Když lidé přijedou za prací, odstaví auto kdekoliv. Až zavedou rezidentní parkování i tady, lidé nechají auta o pár ulic dál a nic se nezmění,“ zmínil po spuštění zón Karel Novák, který bydlí v okolí Schodové a Erbenovy ulice.

S fungováním systému je spokojený bývalý náměstek pro dopravu a současný opoziční zastupitel Richard Mrázek. „Jsem stoprocentně přesvědčený, že rezidentní parkování funguje. A i když ODS společně s Brno autem, když kandidovali v komunálních volbách, hlásali, že jej zruší, zaplať pánbůh se to nestalo. Rychlost, kterou zóny rozšiřují, se ale podobá šnekovi. Postupují velmi pomalu,“ uvedl.

POMALÉ ROZŠIŘOVÁNÍ

Podle brněnského radního pro dopravu Petra Kratochvíla to ale rychleji nejde. „Osobně bych velice rád zaváděl mnohem rychleji, ale z kapacitních důvodů to nezvládneme,“ zdůvodnil.

Rezidentní parkování v Brně
- od kdy: 1.9.2018
- ostrá kontrola parkování: od dubna 2019
- počet řidičů podezřelých ze špatného stání: 8151
- kritika: pomalé zavádění, vytlačování aut z centra za hranice modrých zón
- změna: od 30.9.2019, zlevnění parkovacího oprávnění, pro rezidenty za první auto dvě stě korun, pro abonenty čtyři tisíce korun
- rozšíření: od 18.11.2019 okolí Pellicovy, Kopečné, Koliště či Bratislavské ulice

Jak už Brněnský deník Rovnost informoval, čeká Brňany od posledního zářijového dne změna rezidentního parkování. „Sjednotili jsme ceny za stání i režim parkování v městských částech. Zjednodušili jsme značky a parkování zlevnili,“ popsal Kratochvíl.

Podle brněnského zastupitele a místopředsedy spolku Brno autem Davida Pokorného nyní systém víc změnit nelze. „Bohužel není většina pro zrušení. S reformou systému jsem docela spokojený, i když ideálním řešením by pro mě bylo jej vůbec nezavádět,“ řekl.

Ještě letos se modré zóny přelijí do dalších oblastí.A i v těch městských částech, kde zavedení rezidentního parkování zatím neplánují, už se pro jistotu připravují. „Zatím pracujeme na takzvané nulté etapě. Tam, kde můžou vzniknout, přidáváme vodorovné značení pro vymezení parkovacích míst,“ zmínila třeba novolískovecká starostka Jana Drápalová.

PAVLA HLOUŠKOVÁ, PATRIK ŠVEC

Chystané dopravní značky v nových parkovacích zónách v Brně - Zelný trh.
Revoluce v Brně: rezidentní parkování přichází

VŠECHNY ČLÁNKY O REZIDENTNÍM PARKOVÁNÍ V BRNĚ NALEZNETE ZDE