VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rok od voleb: Ideální práce starosty? Až po dvou letech na radnici, tvrdí

Brno – Pomyslně možná pozvedli ve čtvrtek na radnici největší brněnské městské části Brno-střed sklenici šampaňského. Oslavili svůj první rok od voleb. V čele se starostou Martinem Landou, nováčkem v politice za hnutí Žít Brno. Také dalších čtrnáct městských částí uvítalo na radnicích nové tváře, z toho osm z nich z nových hnutí.

13.11.2015 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Čtrnáct stejných starostů loňské komunální volby přežilo. Jedním z rekordmanů mezi vytrvalci je žebětínský lidovecký starosta Vít Beran, který se stará o chod tamního úřadu již sedmnáct let. „Má to své výhody. Na brněnském magistrátu znám takřka každé dveře, s mnohými úředníky mě pojí i přátelství. Když něco zařizuji, vím přesně kam jít," vysvětlil Beran, který stojí i včele sněmu brněnských starostů.

ČTĚTE NÍŽE: Už dvě radnice městských částí vyměnily za rok koalici a rozhovor se starostou Židenic René Novotným

Výhody dlouholetého vedení městské části vnímá i občanský demokrat Vladan Krásný ze Starého Lískovce. Po devíti letech na radnici stále pokračuje v projektech, které na začátku plánoval jako výhled do daleké budoucnosti. Jako nevýhodu svého působení ale vidí třeba ztrátu soukromí. „Starý Lískovec má hodně obyvatel na malé ploše. Proto než například dojdu do práce, zastaví mě na ulici pět lidí, aby se vyptali, co se konkrétně děje. I když nemohu jít v klidu na pivu, alespoň mám k místním blízko a neustále s nimi mluvím," postěžoval si starosta.

Mezi ty, kteří slaví na radnici první narozeniny, patří například starosta Králova Pole za hnutí ANO Karin Karasová. Zároveň završila svůj první rok v politice. Před loňskými komunálními volbami se živila jako podnikatelka s nemovitostmi. „Kandidatury ale nelituji a určitě bych do toho šla znovu," upozornila, že těžká práce jí není cizí.

Zkušenosti z úřadů

Úplným nováčkem na radnici naopak není křesťanský demokrat Antonín Crha, ačkoliv v pozici starosty nedávno dopočítal prvních 365 dní. Dříve totiž zastával pozici místostarosty. „Problémy, které řeším, jsou téměř stejné. Jen je to více zodpovědnosti. Dříve jsem například nepodepisoval různé smlouvy jménem obyvatel Bohunic," řekl.

Zkušenosti nabírali na úřadech i další politici. Mezi ně patří Pavel Blažík ze sociální demokracie, který před rokem stanul v čele černovické radnice. „Sedm let jsem pracoval na magistrátu, takže mám dostatečné zkušeností z veřejné správy. Nemusel jsem se tak moc zaučovat jako jiní úplní nováčci," vysvětlil. I přestože si jako jeho další kolegové stěžuje na nedostatek času, úřadu by se nevzdal. „Líbí se mi, že mohu věci ovlivnit a místním lidem pomoci," vypíchl výhody.

Podle Blažíkova stranického kolegy a žabovřeského starosty Pavla Tyralíka, který na radnici sedí už devátým rokem, trvá sžití s novou pozicí téměř dva roky. „Něž pochopí celou agendu, utečou dva roky a ani neví, jak to mohlo tak rychle utéct,"pousmál se Tyralík.

Nejdál k takové symbióze s úřadem má Martin Maleček z Brna-sever. Kvůli povolební problémům s legitimitou voleb a sesazení zvolené starostky je ve funkci teprve čtyři měsíce. „Jako občanský aktivista jsem byl na radnici každou chvíli, takže jsem úředníky a celé prostředí poznal ještě před volbami," doplnil starosta nejproblematičtější městské části.

Už dvě radnice městských částí vyměnily za rok koalici

Brno – Ve čtyřech z pěti největších brněnských částí se loni na podzim změnili starostové po říjnových komunálních volbách. Co se jim za rok v čele radnic povedlo a co pokazili, zhodnotil Brněnský deník Rovnost.

Z RECESE POLITIKY. Kandidátku do voleb sestavili původně recesisté na poslední chvíli, přesto hnutí Žít Brno v největší městské části Brno-střed vyhrálo. Podnikatel Martin Landa ve funkci nahradil občanského demokrata Libora Šťástku. Koalice spojená s hnutí ANO, lidovců a zelených je už rok pod drobnohledem vytlačené opozice. „Upozorňujeme na prázdnost Zelného trhu, neinvestování do bytů nebo zavření informačního centra. Koalice chybuje v administrativních záležitostech," shrnul bývalý starosta Šťástka.

Podle Landy jsou reakce opozice přehnané. „Zelný trh jsme otevřeli v červnu a chvíli potrvá než se tam lidé znovu naučí chodit. Snažíme se být na radnici transparentní a otevřít ji lidem. Ušetřili jsme například při změně firmy, která udržovala ulice v zimě," podotkl Landa.

DIVOKÝ SEVER. Ze čtyř samostatných městských čtvrtí se skládá Brno-sever. Možná proto patří mezi nejnestálejší. Od loňských voleb ve vedení usedli tři různí starostové. Naposledy v červnu Martin Maleček ze Sdružení občanů Lesné. O pravosti říjnových voleb rozhodl až Ústavní soud. Kvůli provizoriu toho městská část příliš nestihla. „Situace se už uklidnila a další pád nehrozí. Konečně můžeme začít pracovat na důležitých tématech," sdělil současný starosta Martin Maleček, ačkoliv loni volby vyhrál ve funkci je přes čtyři měsíce.

PÁD KVŮLI ZPRAVODAJI. Jako první v Brně do starostovského křesla usedla Karin Karasová z hnutí ANO. Přesto se královopolská koalice o čtyři měsíce později pohádala a to například i kvůli cenzuře v místním zpravodaji. „Sociální demokraty nahradili zelení a lidovci. Od té doby je spolupráce bez problému. Radnice je otevřenější vůči lidem a zveřejňujeme smlouvy. Dále jsme opravili školky a školy a zlepšujeme veřejná prostranství," shrnula Karasová.

BOJ PROTI DEVELOPERŮM. Ve čtvrté největší brněnské části Líšeň se místní se starostou spojili v boji proti developerovi. Ten v už hustě zastavěné Zikově ulici chtěl postavit několikapatrový bytový dům. „V současnosti čekáme na ocenění pozemku developera a pokračujeme ve snaze jej získat do vlastnictví města, aby se tam už nestavělo," upřesnil sociálnědemokra­tický starosta Břetislav Štefan.

STAROSTA NA DEMONSTRACI. Za sociální demokraty byl do vedení radnice poprvé zvolen Tomáš Kratochvíl. Ten na sebe upozornil při demonstraci proti Islámu. „Důležitější je, co jsme za ten rok v Bystrci dokázali. Postavili jsme například školku na Kamechách. Dlouhodobě bojujeme za to, abychom jako městská část měli více peněz na investice nebo pořádání kulturní akcí," upozornil Kratochvíl.

Starosta Židenic René Novotný: Mám silný smysl pro fair-play

Brno /ROZHOVOR/ – Od pěti let bruslí a je trojnásobný mistr světa v krasobruslení. Od loňského října sportovec René Novotný za hnutí ANO pracuje jako starosta v brněnské městské části Židenice. „Jako sportovec jsem byl zvyklý od malička tvrdě trénovat. Proto mi nedělalo problém začít se učit od začátku," prozrazuje Novotný, který je zároveň zastupitelem na brněnském magistrátu a předseda komise pro sport.

Má starostování něco společného s vrcholovým sportem?

Od malička mám touhu vyhrávat, ale prohra mě nepoloží jako ostatní. Vím, že chci pro Židenice udělat maximum. A pokud bych za tři roky z radnice odcházel, budu vědět, že jsem pro naši městskou část udělal to nejlepší.

Co ze sportu jste si do současné práce vzal?

Vždycky jsem byl proti podvodům. Ze sportovní kariéry mám v sobě zabudovaný silný smysl pro fair play. Proto vždy pracuji čestně.

Obával jste se zkušenějších kolegů v Židenicích, kteří jsou už politiky delší dobu?

Strach jsem určitě neměl. Loni jsem byl na radnici nováček a nebál jsem se zkušenější kolegy požádat o pomoc. Každý je odborníkem na jinou část a rád s nimi spolupracuji. Když dojde na rozhodování, nesu zodpovědnost já.

Je něco, co vás při nástupu do funkce překvapilo?

Přišel jsem ze soukromého sektoru. Musel jsem si zvykat na nové právní termíny a pojmy. Ve firmě by něco trvalo den, na radnici to kvůli předpisům trvá mnohem déle.

Cítil jste hendikep při začátku starostování?

Nepřišlo mi to tak. Jako každý nováček jsem se musel s novým prostředím popasovat. Nejdůležitější je dostatečně mluvit s lidmi a vysvětlit jim například, za co zodpovídá městská část a co už má na starosti někdo jiný.

Máme pocit, že už všemu rozumíte?

Je jedno, jestli je člověku dvacet nebo padesát. Neustále se učí. Profese starosty je pro mě nová a před rokem jsem s tím neměl žádné zkušenosti. Za ten rok jsem se plno věcí naučil. Přesto je ten rok krátká doba na to, abych se stal profesionálem.

Je něco, co vám na politice vadí?

Nelíbí se mi určitá arogance, kterou někteří politici nebo úředníci mají. Je důležité s lidmi mluvit a naslouchat jejich problémům.

Autor: Ema Zezulová, Alžběta Nečasová

13.11.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 18 000 Kč

Obsluha strojů na úpravu vláken, dopřádání a navíjení příze a nití Dělník textilní výroby u úpravy vláken (obsluhu strojů a zařízení). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 21. Poznámka: Souhlas se zaměstnaneckou kartou. Pracoviště: Nová mosilana, a.s., Charbulova, č.p. 1145, 618 00 Brno 18. Informace: Ervín Dankovský, +420 727 902 899.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 22 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativa / pracovník back office. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 26500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pokud Vás naše nabídka zaujala a věříte, že právě Vy jste Ti praví pro náš tým, zašlete prosím svůj strukturovaný životopis na adresu Gabriela.kurilova@aukce-energy.cz, Společnost Energy Economy Service s.r.o. hledá do svého týmu kolegu na pozici administrativního pracovníka / Zpracovatel smluv. Společnost se zabývá začleňováním domácností a firem do energetických aukcí - výběrových řízení a s tím spojenou administrativou., , Požadujeme: , Zkušenosti s energetikou na obdobné pozici výhodou - ne podmínkou, Administrativní zkušenosti min. 1 rok - podmínkou, Samostatnost a spolehlivost za odvedenou práci, Administrativní zaměření - psaní všemi 10, orientace v PC, Chuť pracovat na svém rozvoji a zdokonalování se v oboru, , Nabízíme: , Komplexní zaškolení a odborné vedení v administrativě, Práci v mladém kolektivu a kancelář v centru Brna, Osobnostní a kariérní růst - po zkušební době navýšení platu, Podporu společnosti v dosažení požadovaných cílů, Fyzicky i psychicky nenáročnou kancelářskou práci, Firemní benefity, prémie za splnění cílů - lidský přístup, , Náplň práce: , Zadávání dat do počítače a následná administrativa s tímto spojená. Tvorba smluv pro klienty z aukce energií. Plnohodnotná práce v oblasti back office a administrativy. , Scanování dokumentů, kompletace podkladů a jejich archivace.. Pracoviště: Energy economy service s.r.o.-prac., Táborská, č.p. 4488, 615 00 Brno 15. Informace: Gabriela Kuřilová, +420 728 846 974.

Obchod - Obchod Obchodní referent 22 000 Kč

Obchodní referenti obchodní reprezentant/ka pro polygrafickou výrobu. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Profesní životopis zasílejte na e-mail prikrylova@papbrno.cz. , Náplň práce obchodního reprezentanta pro polygrafickou výrobu - péče o stávající zákazníky, aktivní vyhledávání nových zákazníků v oblasti polygrafie, vystavování cenových nabídek. , Výše mzdy 22.000 měsíčně + odměny. Nástup ihned., Požadavky:, ŘP-aktivní řidič, dobrá znalost práce na PC, výhodou je znalost polygrafie, schopnost samostatné i týmové práce. Pracoviště: Papírny brno a.s., Křenová, č.p. 186, 602 00 Brno 2. Informace: Věra Přikrylová, +420 543 564 251.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 15 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů). Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Kontakt osobně Indická a nepálská restaurace ANNAPURNA,, Josefská 427/14, denně 14:00 – 16:00hod., Restaurace provozovaná zaměstnavatelem je zaměřená na speciality indické a nepálské národní kuchyně, vyznačující se speciálními postupy přípravy pokrmů, za použití speciálního koření a originálních receptur. Tyto postupy, receptury a vlastnosti koření a ingrediencí jsou známy výhradně rodilým kuchařům. Rovněž servírování a prezentace indické a nepálské národní kuchyně vyžaduje znalost této kuchyně, v návaznost na nepálskou kulturu stolování a tradice a v neposlední řadě i alespoň částečnou znalost jazyka rodilých kuchařů., Souhlas zaměstnavatele se zaměstnaneckou kartou. Pracoviště: Annapurna trade s.r.o.-josefská, Josefská, č.p. 427, 602 00 Brno 2. Informace: Hira Bahadur KC, +420 774 995 122.


Letiště v brněnských Tuřanech. Ilustrační foto.

Z brněnského letiště odletí o prázdninách o třetinu více letadel než loni

Ilustrační foto

Nové město u Brna? Veverská Bítýška povýšila

U Vranova se auto převrátilo na střechu. Dva lidé skončili v nemocnici

Vranov – Dvěma zraněními skončila ve středu o půl šesté večer nehoda osobního auta u Vranova na Brněnsku. Auto se při havárii převrátilo na střechu. Dva lidi převezli záchranáři do nemocnice.

Přípravy na rezidentní parkování začaly v centru Brna malováním čar

Brno /FOTOGALERIE/– Nový systém parkování čeká řidiče v brněnském historickém centru od začátku září. Čáry ohraničující místa pro rezidenty se v jádru města modrají už třeba v Opletalově a Besední ulici, zaměstnanci Brněnských komunikací začali s jejich vyznačováním v pondělí. Ve středu se posunuli do Biskupské ulice a na Šilingrovo náměstí.

K hlasitému jukeboxu v centru Brna vyjížděli strážníci hned dvakrát

Brno - Hudba ozývající se z baru v Dvořákově ulici v Brně vzbudila ve středu ve dvě hodiny ráno jednoho z místních. Protože stále neutichala, přivolal na místo strážníky. O její vypnutí museli majitele baru požádat hned dvakrát za noc.

Nová šance starému porcelánu či nábytku. Díky projektu Retro-Use

Brno /FOTOGALERIE/– Díky projektu Retro-Use, který shromažďuje věci od lidí, bez zjevného využití, se podle organizátorů setkal Tomáš Vichr s čajovou soupravou svého pradědečka, kterou znal jen z vyprávění.  A z toho měl obrovskou radost. Od soboty mohou lidé předměty vyrobené před rokem 1989 dovážet na nové sběrné středisko Retro-Use ve Francouzské ulici v Brně. Tam se dá zajet i s dodávkou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT