Dohromady sedmadvacet představení šesti různých titulů včetně nového nastudování Shakespearovy tragédie Romeo a Julie. Takový program nabídne letos na závěr sezony Městské divadlo Brno v prostorách Biskupského dvora pod otevřeným nebem.

Open-air festival pořádá Městské divadlo ve spolupráci s Moravským zemským muzeem v Brně letos už podesáté v řadě. „Už čtyřikrát jsme přitom v tomto jedinečném prostředí s věžemi Petrova v pozadí uvedli původní autorské hry, které byly úzce spjaté s Brnem a věnovaly se významným osobnostem české historie,“ uvedl ředitel brněnského Městského divadla Stanislav Moša. Dodal, že po baronu Trenckovi a Cyrilu a Metodějovi se divadelníci zaměřili na brněnského genetika Mendela. „Nastudovali jsme i inscenaci Brněnské kolo přibližující legendy spojené s Brnem,“ sdělil Moša.

MONTEKOVÉ A KAPULETI

Slavný příběh dvou veronských milenců ze znepřátelených rodů nastudoval režisér Stanislav Slovák, který se spolu s dramaturgem Janem Šotkovským rozhodl k jinému inscenačnímu výkladu, než bývá zvykem. „V poslední době se ustálila na našich jevištích praxe, kdy hlavní dvojici hrají spíše zkušení herci. A my jsme se chtěli vrátit k samotnému základu. V Shakespearově hře je Julii čtrnáct a Romeovi šestnáct. Ale o to je to všechno silnější,“ nastínil Slovák. Dodal, že proto do titulních rolí obsadil mladé herecké talenty Tomáše Daleckého a Esther Mertovou.

Dohromady odehraje soubor Městského divadla pod širým nebem dvacet sedm představení. Spolu s deseti uvedeními Romea a Julie nabídne letošní letní hostování divadla na Biskupském dvoře i reprízy dřívějších titulů. „Na čtyři večery se znovu vrátí známý muzikál My Fair Lady (ze Zelňáku), třikrát uvedeme muzikál Noc na Karlštejně a činohru Mendel aneb Vzpoura hrášků. Hned čtyřikrát dojde i na loňskou novinku, hudební komedii Tři mušketýři,“ vyjmenovala dramaturgyně Klára Latzková.

VĚNOVÁNO POLÍVKOVI

Blok představení zakončí reprízy komedie Lakomec s Bolkem Polívkou v titulní roli. Právě Polívkovi a jeho sedmdesátým narozeninám je přitom věnováno slavnostní představení 16. července. „Zakoupením vstupenky na toto představení získávají diváci možnost koupit si s velkou slevou také knihu nazvanou Bolek s jeho vlastnoručním podpisem,“ uvedla mluvčí Městského divadla Lenka Pazourková.

O představení na Biskupském dvoře je tradičně velký zájem. „Vyprodány jsou všechny reprízy muzikálů My Fair Lady (ze Zelňáku) a Noc na Karlštejně a činohry Lakomec včetně speciálního večera pro Bolka Polívku,“ přiblížila aktuální stav předprodeje vstupenek Pazourková. Dodala, že vstupenky na všechna ostatní představení mohou lidé koupit na pokladně brněnského Městského divadla či na webu www.mbd.cz.