Odmítlo ho vedení města i některé městské části. „Nejprve se vedení Brna můj návrh líbil. Teď však od něj dávají všichni ruce pryč. Nejspíš si uvědomili, že by se jim Romové přestěhovali do sousedství,“ prohlásil starosta Venclík. Podle něj není k tomuto kroku politická vůle.

Brněnská zastupitelka za Stranu zelených a předsedkyně výboru pro národnostní menšiny Kateřina Dubská však o ničem neví. „Oficiálně s námi o tomto plánu nikdo nejednal. A pokud vím, tak sám pan Venclík podobné úmysly popřel. O existenci vize rozmístění problémových neplatičů po celém Brně město neví,“ řekla Dubská. Podivuje se ale nad tím, jak vůbec mohlo k situaci, kdy někteří lidé dluží na nájemném i statisíce korun, dojít. „Když se s neplatiči pracuje, tak dluhy nemůžou dosáhnout takové výše. Někdo nejspíš něco zanedbal,“ tvrdí Dubská.

Brno podle ní právě rozjíždí projekt založený na důkladné prevenci. „Základem je kontrola neplacení a rychlá zpětná vazba. Hned po pár měsících zjistit, proč nájemníci nehradí nájem. Jestli jen nechtějí, nebo opravdu nemohou,“ přiblížila koncepci zastupitelka. Dodala, že přenesení problému do jiné městské části nic neřeší. „Chtěla bych vidět, která rozumná radnice si na své území takový problém pustí,“ poznamenala Dubská. Její slova potvrzují události v městské části Královo Pole.

Na pondělní jednání zastupitelů přišlo pět desítek lidí vyjádřit svůj nesouhlas s údajným plánem přeměnit koleje Vysokého učení technického v Purkyňově ulici na holobyty pro rodiny z Francouzské ulice. „Patnáct let jsem bydlel vedle cikánů, a to bych nikomu nepřál. Bylo to peklo,“ volal muž z davu. Lidé pak vyzývali zastupitele, aby přijali usnesení, že nechtějí v Králově Poli Romy. Ti je však nevyslyšeli. „Nemám obavy o stanovisko zastupitelstva, jeho postoj vyzněl naprosto jasně. Jen si myslím, že takto formulované usnesení by bylo protizákonné,“ uvedl starosta Králova Pole Ivan Kopečný.

S případným umístěním problematických romských rodin v Králově Poli nesouhlasí. „Pokud se brněnský magistrát rozhodne nastěhovat do každé městské části včetně naší pár takových rodin, tak to bude proti vůli městské části,“ prohlásil Kopečný. Podobně mluvil i šéf zastupitelů za Stranu zelených, která fámu o holobytech na kolejích rozšířila, Vladan Ondřej. „Vytvářet ghetta v Králově Poli není řešení. Jsme proti přílivu sociálně nepřizpůsobivých rodin,“ vzkázal Ondřej.

Zastupitelé však při debatě o přestávce, kdy lidé odešli, zašli ještě dál. „Jestli se budou rozestěhovávat cikáni, tak je jedno, jestli skončí na kolejích nebo někde jinde. Důležité je, aby nepřišli sem do Králova Pole,“ rozohnil se jeden z nich. Ředitelce IQ Roma servisu Kataríně Klamkové se takový postoj nelíbí. „Romové se zbytečně démonizují jako nějaký postrach okolí. Vyvolává se tím představa, že by Brnu bylo lépe bez Romů. To je špatně,“ myslí si Klamková.