Prezident České republiky Václav Klaus přijel v pondělí na jižní Moravu, jako na první oficiální návštěvu jakéhokoliv kraje v tomto funkčním období. Hned ráno dorazil do Rosic na Brněnsku, kde ho přivítaly zhruba dvě stovky lidí.

Po projížďce po automotodromu jej čekala mimo jiné i autogramiáda v knihkupectví v centru města. Tam na něj ale čekalo překvapení. Zhruba třicítka lidí si demonstrativně přinesla první strany Lisabonské smlouvy a nechali si je od prezidenta podepsat.

Kolona černých limuzín přijíždí před rosickou radnici přesně o půl desáté podle harmonogramu. Ze dvou černých Superbů vystupuje prezident a jeho paní Livie Klausová. Po přivítání hejtmanem Jihomoravského kraje Michalem Haškem začíná prezident zdravit okolní lidi.

Největší radost mají hlavně děti, které se mohly na prezidenta podívat místo vyučování. „Teď jsme měli mít matematiku. Pana prezidenta jsem viděl jen v televizi, tak jsem rád, že přijel,“ raduje se třeba osmiletý David. Po krátkém přivítání na radnici pak vyráží Klaus s doprovodem směrem k rosickému zámku, kde vítá starosty okolních obcí.

Nálada je uvolněná a přidává jí i kuriózní uvedení Klause starostou Rosic Petrem Klímou. „Nyní předám slovo panu prezidentovi, aby se představil,“ říká za smíchu celého sálu starosta. Poté se začínají představovat starostové okolních obcí. Jedni se chlubí novými plynovody, druzí opravenou radnicí.

Klaus: To jsem neměl podepsat

Starostu Zastávky Petra Pospíšila zase zajímá Klausův názor na státní maturity. „Plně důvěřuji ředitelům škol, že jsou schopní kvalitní maturity připravit. Takže jsem zásadně proti státním maturitám. Bohužel to ale není v zákoně, takže toto rozhodnutí nebudu podepisovat,“ odpovídá Klaus. Hejtman Hašek jej ale opravuje. „Je to v zákoně,“ podotýká Hašek. „Aha, tak to jsem neměl podepsat,“ reaguje s úsměvem Klaus.

Přesně podle do minuty naplánovaného harmonogramu pak odjíždí prezidentská kolona směrem k Masarykovu okruhu. Tam prezidenta vítá ředitelka Ivana Ulmanová a prezidentská auta jedou na dvoukolovou projížďku po okruhu. „Prezident byl hodně překvapený velikostí okruhu a celým zázemím. Také jsem jej pozvala na letošní Grand prix,“ shrnuje zážitky po prezidentské návštěvě Ulamnová.

Po jedenácté hodině dopolední se prezident Klaus s doprovodem přesouvá na oběd do Brna.

Překvapení na něj ale čeká na připravené autogramiádě v knihkupectví „Dobrovský“ v Joštově ulici. Asi třicítka mladých lidí totiž po něm chce dát podpis na dokument prvních třicet stránek Lisabonské smlouvy, kterou prezident i po schválení parlamentem a senátem zatím nepodepsal. „Přeji si, aby prezident smlouvu podepsal. Žijeme v parlamentní demokracii, takže by se měl řídit rozhodnutím parlamentu,“ vysvětluje důvody této formy protestu Apolena Rychlíková.

Prezident k jejímu údivu prvních zhruba pět smluv podepisuje, ale další zájemce už odmítá. I tak při odchodu s knihkupectví skupinka protestujících skanduje se smlouvami v ruce.

Po procházce k náměstí Svobody, kterou sleduje mnoho náhodných kolemjdoucích se pak vydává k návštěvě brněnské radnice, kde jej čeká primátor Roman Onderka. Dlouhý den pak po návštěvě Univerzity obrany a Muzea romské kultury zakončí představením Loutkového divadla Radost.