Podle žabčického starosty Jakuba Coufalíka je silnice, kterou plánují krajští silničáři letos opravit, v žalostném stavu. „Přestože je to využívaná cesta k dálnici, někteří lidé si raději hledají objízdné trasy,“ poznamenal ke kondici silničního úseku.

Špatný stav silnice potvrdil Deníku také starosta nedalekých Pohořelic Miroslav Novák. „Jsou tam propadliny a výtluky. Lepí se to asfaltem, a ten pak lítá do podběhu na autě. Myslím, že by ji měli opravit, i kdyby se žádné Dukovany nedostavovaly,“ zamyslel se.

Kandidátka za STAN Danuše Nerudová.
Volby do Evropského parlamentu: podívejte se, kdo spojený s Brnem kandiduje

Více než dvoukilometrový úsek silnice II/416 plánují silničáři začít opravovat letos v září. „Pracovat budeme od spáry za přechodem pro chodce v koncové části Žabčic po začátek rozšíření cesty před obalovnou,“ sdělila podrobnosti mluvčí Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Monika Švehlová.

Oprava, při níž dělníci silnici vyfrézují a položí dvě nové vrstvy, potrvá podle odhadů silničářů tři měsíce. „Pokud si zhotovitel dopravní omezení nezajistí jinak, bude zde platit částečná uzavírka po polovinách,“ dodala Švehlová.

Plánovaná lanovka z Pisárek k univerzitnímu kampusu v Bohunicích.
Brněnská lanovka vs. ptáci: první úspěch ornitologů, soud odložil stavbu

Dopravní uzavírka byla na silnici II/416 už vloni na podzim, když se opravoval úsek od obalovny po sjezd na dálnici D52 u Pohořelic. Řidiči tehdy jezdili objížďkou přes Židlochovice a Hrušovany.

V souvislosti s přípravou návozových tras k dostavbě elektrárny v Dukovanech počítají krajští silničáři s opravou i dalších úseků silnice II/416. „Ty jsou nyní v přípravné fázi, podrobnosti k nim budeme moct sdělit později,“ řekla Švehlová.

Cyklista. Ilustrační foto.
Nové domy v Brně musí mít kolárnu. Město schválilo nové předpisy

V Jihomoravském kraji čeká oprava kvůli výstavbě nového zdroje v Jaderné elektrárně Dukovany celkem dvaačtyřicet silničních úseků. Zhruba třetinu z nich už silničáři zadali k vyprojektování. „Projektanti teď pracují na části balíčku staveb díky penězům z krajského rozpočtu, určující pro nás bude ale taky podpora ze strany Státního fondu dopravní infrastruktury, která pro letošní rok činí pětatřicet milionů korun,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro oblast dopravy Jiří Crha.

Celkem bude příprava všech návozových tras stát více než dvě miliardy korun. S jejich dokončením se počítá do konce roku 2028.