Voliči z Brna-středu, Kohoutovic, Nového a Starého Lískovce a Bosonoh dali Bekovi dohromady 11 241 hlasů. „Podpora je jednoznačně vyšší než u ostatních kandidátů, což je dobrá výchozí pozice pro druhé kolo, ale to vůbec neznamená, že bychom přestali s kampaní,“ řekl nynější rektor Masarykovy univerzity v Brně. Do Senátu Beka navrhli Starostové a nezávislí, ale měl i podporu Zelených, ODS a TOP09.

Ostrý je nezávislý kandidát za hnutí ANO. Při čekání na výsledky nervozitu nepociťoval. „Jsem z rozhlasu zvyklý, že každého čtvrt roku chodí průzkumy poslechovosti, takže mám podobné pocity. Spíš přemýšlím, jestli jsem skutečně lidi přesvědčil, že jsem ten pravý,“ popsal v sobotu odpoledne. Nakonec měl na třetího v pořadí Jana Špilara, kandidáta KDU-ČSL, náskok jen jedno procento, tedy necelých tři sta hlasů.

Sčítání volebních lístků.
Komunální a senátní volby 2018 skončily. Podívejte se na online zpravodajství

V prvním kole se ucházelo o senátorské křeslo celkem jedenáct kandidátů, o jednoho méně než před šesti lety. Smířený s případnou porážkou byl už odpoledne kandidát ČSSD Pavel Kosorin. „Jsem člověk, který umí přijímat rozhodnutí druhých. Z kampaně mám ty nejlepší zážitky a procento voličů mi to nepokazí, ať už bude jakékoli," prohlásil.

Vítěz druhého kola, které se bude konat v pátek 12. října a v sobotu 13. října, nahradí v horní komoře parlamentu Elišku Wagnerovou. Ta už letos nekandidovala.

Volební štáb ANO v Brně.
Komunální volby: Brno ovládlo podruhé za sebou ANO. Vítězství slavilo šampaňským