Řidiči musí z důvodu otevřeného výkopu hlavně před pivovarem počítat s tím, že neodbočí z ulice Úvoz doprava ke klášteru. Místem tam projedou pouze trolejbusy a autobusy. „Uzavřená bude u ústí na náměstí i Výstavní ulice, která proto bude dočasně obousměrná," uvedla Anna Dudková z tiskového střediska magistrátu.

Z Křížové ulice šoféři neodbočí směrem na Mendlovo náměstí, protože její úsek mezi Václavskou ulicí a prostranstvím bude zcela uzavřený. Objízdná trasa povede přes Křídlovickou, Hybešovu, okolo svatoanenské nemocnice a po Pekařské ulici.

Pracovní návrh proměny Mendlova náměstí v Brně.
Práce na Mendlově náměstí: opravy kanalizace, vodovodu a nová rudá žula na zemi

Úprava dopravy kvůli pracím v oblasti Mendlova náměstí se dotkne i Zahradnické ulice. V ní se otočí jednosměrný provoz.

Chodci musí počítat s uzavřením několika přechodů. Nepřejdou třeba na náměstí ke klášteru, k pivovaru nebo k Výstavní. Zavřená bude i dvojice přechodů podél tramvajové trati ze strany u prodejny Albert.

Z Křížové od pondělí neprojedou autobusy na Mendlovo náměstí. Cestující v linkách 82 a 84 na něm nevystoupí, vozy tamní zastávku vynechají. Jako náhrada poslouží nástupiště na Poříčí. „Linka 82 zastaví na tramvajové zastávce, pro linku 84 bude přeložena před pedagogickou fakultu," sdělila mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Návrh proměny Mendlova náměstí v Brně.
Nová podoba Mendlova náměstí v Brně: uprostřed červený kruh se stromy a sochou

Noční autobusová linka N98 ve směru do Žebětína pojede v úseku mezi Václavskou a Křížkovského ulicí odklonem přes Křížovou a Poříčí. Podobně jako dvě běžné linky tedy Mendlovo náměstí vynechá.

Na prostranství se kvůli rekonstrukčním pracím přesunou některé zastávky městské hromadné dopravy. Cestující, podobně jako chodci a řidiči, musí věnovat pozornost informativním tabulím a dopravnímu značení.