Milovníci květin si ale musejí pospíšit, sakury v místě rychle odkvétají, a tak mají lidé na mimořádnou podívanou posledních několik dní. „Užívám si přírodu i teplejší počasí. Daleko raději pak vyrážím na procházky,“ přiznala například Brňanka Bohuslava Řepková.

Kromě Bezručovy ulice jsou rozkvetlé růžové sakury k vidění také v brněnském Králově Poli, konkrétně v Dalimilově ulici.

Na nejznámější podívanou před Janáčkovou akademií múzických umění si ale lidé ještě počkají. Tamní populární sakury mají zatím pouze pupeny květů, bohaté růžové koruny stromů budou k vidění v nadcházejících týdnech.

Současnou alej vykácejí

Oblíbeným místem k obdivování sakur, známých také pod názvem japonské třešně, je rovněž prostor před Moravskou zemskou knihovnou v Kounicově ulici.

Novou výsadbu plánují v budoucnu například v ulici Marie Majerové v Brně-severu. Současnou alej stromů lemující ulici tam s koncem měsíce vykácejí, třicítka stromů půjde k zemi na žádost Tepláren Brno kvůli opravě horkovodu vedoucího pod ulicí.

Ze stávajícího stromořadí, které tvoří převážně javory stříbrné a ojediněle myrobalán, zůstane zachovaných právě jen šest sakur. Následně je doplní nová výsadba čtyřiceti stromů.

„Zvolíme vhodnější druhy z hlediska klimatu i vzhledu veřejného prostoru. Vysadíme čtrnáct hrušní, devět třešní ptačích, stejný počet břestovců západních a osm třešní sakur,“ popsal plány nedávno místostarosta Brna-severu Martin Glogar.

Okvětní plátky poletující vzduchem jako sněhové vločky. V Brně v těchto dnech kvetou stromy. | Video: Deník/Terezie Heinz

Květy sakury, která je v Japonsku považována za národní strom, a podle své domoviny se jí přezdívá japonská třešeň, se objevují už na přelomu března a dubna. Květou přitom krátce, ale velmi intenzivně.