Magistrát na jejich opravy vyčlenil v tomto roce třicet devět milionů korun.

„Rozhodnutí komu přidělovat peníze z dotace bylo jednoduché. Vlastník chátrající památky musel projevit skutečný zájem o její obnovu a udržení,“ vysvětlil náměstek šéfa brněnských památkářů Zdeněk Vácha. O tom, do kterých oprav peníze potečou, totiž rozhodovali památkáři spolu s magistrátními úředníky ve speciální komisi.

Největší díl peněz, téměř dvacet milionů korun, je vyčleněno na opravy hradu Špilberk. „Tyto peníze jsou v rozpočtu města blokovány na opravy. To ale ještě neznamená, že je hrad letos skutečně dostane. Spíše jsou připraveny do budoucna, až se zkompletují všechny projekty na jeho obnovu,“ řekl mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Brněnská pevnost se nyní nachází v takzvané druhé etapě rekonstrukce. Ta zahrnuje opravy tří rozsáhlých prostor. „Především je to jižní křídlo hradu. Musíme vyměnit všechny inženýrské sítě a opravit střechy a krovy. Ve východním přístavku nás pak čeká podobná práce,“ popisuje chystané změny ředitel Špilberku Pavel Ciprian.

Tlaku počasí je na hradě vystavena hlavně severní hradba. „Z ní jsou vydroleny cihly, ty chceme vrátit zpět. Také by bylo dobré vybudovat v kasematech pokladnu a nějaké místo, kde by se návštěvníci mohli občerstvit,“ doplnil Ciprian.

Devatenáct milionů už jistě dostane devadesátka menších památek. „Možná, že s příspěvkem nejsou všichni žadatelé spokojení. Podstatné pro nás ale bylo, aby je to alespoň motivovalo,“ řekl památkář Vácha.

Částky mezi třemi a šesti sty tisíci korunami tak dostaly například obytné domy na ulicích Úvoz. Dotace by měla například pokrýt rozdíly v ceně oken. Zatímco majitelé chtějí často ušetřit pořizováním těch plastových, památkáři obvykle trvají na repasování historických, která jsou výrazně dražší.

Okna vymění také národní divadlo v Brně, za téměř půl milionu korun jich vymění čtrnáct.

Zkrátka nepřijdou ani církevní stavby. Zábrdovický kostel dostane na restaurování vnitřního prostoru chrámu čtyři sta tisíc korun, opravy portálů na petrovské kapitule přijdou na dalších sto padesát. S rekonstrukcí za téměř půl milionu se bude pokračovat také u sester Voršilek. „Dlouho nám v kláštere na Josefské zatékala střecha a potřebovala generální opravu. Než ale skončí, bude to trvat ještě dlouho,“ míní sestra Klára z řádu Voršilek.

Milovníky historie asi nejvíce potěší zkrášlování hradu Veveří. „Pokud sečteme všechno co nám, tak máme na opravy milion osm set tisíc. A to je tak čtyřicet procent nákladů, což je vážně dobrá zpráva. Za to opravíme vyhlídkovou terasu pro návštěvníky přímo nad řekou Svratkou,“ uvedl kastelán hradu Petr Fedor.