Koronavirová krize dopadá také na městskou kasu. Brněnští zastupitelé budou hospodařit s částkou nejméně o miliardu a půl nižší, než na začátku roku předpokládali. Jaké investice výpadek ovlivní, teprve projednají.

Peníze budou chybět především z daňových příjmů. „Podle aktuálního odhadu ministerstva financí se v přepočtu na Brno jedná o částku 1,6 miliardy korun. Nižší budou také příjmy z pronájmu majetku a v řádech desítek milionů korun výnosy městských organizací, jako je vstupné v kultuře nebo třeba zoo,“ informoval mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Doplnil, že se jedná pouze o odhadovanou sumu peněz, kterou ovlivní také délka trvání mimořádných opatření a vývoj ekonomiky. „K pokrytí výpadku příjmů poslouží volné zdroje z minulých let, úspory v provozních výdajích, nečerpané kapitálové výdaje a případně cizí zdroje, tedy zvýšení zadluženosti města,“ uvedl.

Rozpočet města

Loni schváleno:
Příjmy: 14,1 miliardy
Výdaje: 16 miliard

Po koronavirové krizi:
Odhadované příjmy: 12,5 miliardy
Odhadované výdaje: navýšení o několik milionů, třeba za nákup ochranných pomůcek

Konkrétní škrty ve výdajích zástupci města teprve projednají. „Jistě se dotknou kompletního provozu. Velkých investičních akcích ale snad ne. Datum zhotovení Tramavaje Plotní jsme sice posunuli o jedenáct měsíců, ale není to kvůli koronaviru. Totéž platí i pro výstavbu atletické haly u univerzitního kampusu. Stále na ni sháníme peníze a věříme, že se nám je podaří sehnat. Pokud ale hala nebude, tak ne pouze vlivem koronaviru, i když ten k tomu také přispívá,“ sdělil radní David Grund.

Ztráty počítají také městské firmy. Brněnský dopravní podnik je za březen a duben vyčíslil na více než padesát milionů korun. „Ubylo cestujících a jejich návrat je velmi pozvolný. Musíme spořit na provozních nákladech nebo přehodnotit některé investice. Opatření se určitě nedotknou opravy ulice Veveří nebo rekonstrukce tramvajové trati na Nových sadech,“ řekla mluvčí podniku Hana Tomaštíková.

Problémy zaznamenala i svozová společnost Sako. „Ceny chemikálií a ochranných pomůcek, které normálně používáme, výrazně vzrostly,“ připustila mluvčí firmy Aneta Bublová.

Analytik společnosti Cyrrus Petr Pelc upozornil, že výpadek z daňových příjmů není konečný. „Je možné, že částka výrazně naroste. Zatím se jedná pouze o hrubé odhady. Předpokládám, že vedení města letos i příští rok odloží zbytné investice, modernizace či inovace. Před krizí však hospodařilo poměrně rozumně,“ zmínil.

Podle opozičního zastupitele Richarda Mrázka nynější vedení nepokračuje v investicích. „Nevynakládá peníze do infrastruktury a v některých námi rozjetých projektech nepokračuje nebo jen s velkým zpožděním, jako například s akcí Tramvaj Plotní,“ okomentoval.

Bývalý primátor města Petr Vokřál souhlasí se stranickým kolegou Mrázkem. „Čeká nás těžká doba a vedení města zatím nijak nezareagovalo. Díky klesající tendenci v investicích pod novým vedením sice vzniká určitý finanční prostor, ale na úkor rozvoje města. Z chování vedení vyplývá jedno, že nemá jasno a tápe," zhodnotil.