Téměř sedmadvacet tisíc korun. Tolik bude fungování a rozvoj města v roce 2008 stát každého Brňana. To je o víc než patnáct set korun vyšší částka než letos.
Radní chtějí peníze z navrženého rozpočtu použít hlavně na provoz dopravy a kultury, stavbu silnic a kanalizací. Více peněz dostanou také sportovci. Ti ale navýšení pocítí až později, peníze totiž půjdou hlavně na stavbu nových hřišť a sportovní haly. Naopak méně peněz dostanou školy.
„Brno bude mít příští rok v pokladně deset miliard a šest set osmdesát milionů korun. Z toho necelých deset miliard použije město a téměř miliardu předáme městským částem,“ vysvětlil primátor Roman Onderka.
Brno dá hodně peněz hlavně na dopravu. „Opravíme Husovu ulici, pokračujeme v budování jižního centra. Rok 2008 bude rokem, kdy začínáme stavět nové město,“ naplánoval si primátor.
Většina oblastí dostane přibližně stejně peněz jako letos. Brno totiž chce získat peníze na velké stavby z prodeje městského majetku. „Prodáme například hotel Hvězda na přehradě. Odhadujeme, že stojí patnáct milionů korun. Podobně se zbavíme i hotelu Myslivna,“ vysvětlil Onderka.
Ne všichni jsou ale s návrhem spokojeni. Například do vzdělávání půjde v roce 2008 o téměř pět milionů korun méně. A některé projekty, které současná koalice slíbila, zelenou nedostaly. „To se mi nelíbí. Budeme o navýšení ještě jednat. V koaliční smlouvě jsme se zavázali k vybudování městského gymnázia a stavbě waldorfské školy. S těmi však rozpočet nepočítá,“ reagoval radní Jiří Zlatuška.
Lépe na tom letos budou sportovci. I přesto, že na mzdy, elektřinu a další provoz dostanou přibližně stejně jako loni, město bude do sportu víc investovat. „Začneme stavět například kluziště místo bývalé hokejové haly v Lužánkách, bazén v Kohoutovicích nebo připravíme investorům podmínky pro víceúčelovou halu ve Starém Lískovci. Pokračujeme také s přípravou modernizace fotbalového stadionu za Lužánkami,“ vysvětlil Onderka.
I přesto, že na sport letos přispěje každý Brňan o více než sedm set korun víc než loni, stále bude platit skoro třikrát tolik na kulturu. „To není dobré. Sport by měl být prioritnější. Mnoho klubů nemá na to, aby utáhlo rostoucí náklady na energie a nájmy,“ upozorňuje na problém basketbalový trenér Miroslav Pospíšil.
Město nechce přispět na stavbu parkovacích domů v centru. „Je to signál soukromým investorům. Můžeme jim připravit například pozemky,“ vysvětluje šéf komise dopravy Josef Veselý.
I přesto, že je v Brně městský rozpočet na příští rok už téměř jasný, mohou do něj nečekaně přitéct další peníze ze státního rozpočtu. Poslanci totiž bojují o zbylé peníze z letošního rozpočtu a chtějí je poslat do svých volebních obvodů. Poslanecká opozice ale takzvané „porcování medvěda“ nepodporuje. V případě, že tento návrh rozpočtovým výborem projde, Brňané a Jihomoravané dostanou více peněz na následující projekty:
BRNO
- Plavecký bazén v Kohoutovicích: 130 milionů korun
- Protidrogové centrum Podané ruce: 70 milionů korun
- Škola pro zrakově postižené: 57, 5 milionu korun
- Křesťanská organizace Orel: 46 milionů korun
JIŽNÍ MORAVA
- Chodníky a kanalizace v Mašovicích u Znojma: 40,1 milionu korun
- Rekonstrukce nemocnice ve Vyškově: 40 milionů korun
- Úpravy fotbalového areálu v Pohořelicích: 34 milionů korun
- Tělocvična základní školy v Hustopečích: 30 milionů korun